mat prasowe ZUK 2024 fot. D. Koszela
28 lutego 2024 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Za nami X Zimowy Ultramaraton Karkonoski

Jubileuszowy Ultramaraton Karkonoski im. Tomka Kowalskiego przeszedł do historii. W kategorii mężczyzn wygrał Bartłomiej Przedwojewski, a wśród kobiet najlepsza była Katarzyna Szkoda.

Zimowy Ultramaraton Karkonoski odbył się po raz dziesiąty. Tegoroczny wyścig liczył 47,5 km, a zmagania ukończyło 388 zawodników:

Atmosfera jubileuszu była wyczuwalna na każdym kilometrze trasy. Wolontariusze w punktach odżywczych zarażali pozytywną energią i dodawali sił wszystkim biegaczom. A strefa mety tętniła oklaskami i dopingiem wiernych kibiców. Brawa, gratulacje, uśmiechy, łzy wzruszenia, uściski, okrzyki radości – to był prawdziwy wulkan emocji. Jednym słowem było pięknie – mówią organizatorzy.

Bieg był niezwykle wyrównany, a zawodnicy wielokrotnie zmieniali się na pozycji lidera. Decydujący okazał się ostatni kilometr. Pierwszy na metę przybiegł Bartłomiej Przedwojewski z czasem 4 godziny, 18 minut i 1 sekunda. Był to jego debiut w Zimowym Ultramaratonie Karkonoskim. Drugi finiszował Dominik Milewski (4 godziny, 18 minut i 23 sekundy), a trzecią pozycje wywalczył Tomasz Skupień (4 godziny, 25 minut i 47 sekund). Kolejne trzy miejsca zajęli: Piotr Wołąkiewicz, Kamil Leśniak i Jarosław Kotarski.

W rywalizacji kobiet wygrała Katarzyna Szkoda z czasem 5 godzin, 24 minuty i 13 sekund. Drugie miejsce zajęła Alina Wyleżałek (5 godzin, 35 minut i 18 sekund), a trzecie Katarzyna Konkel (5 godzin, 39 minut i 13 sekund). Pierwszą szóstkę zamknęły kolejno: Alicja Białobłocka, Weronika Frączysta i Katarzyna Florek.

mat prasowe ZUK 2024 fot. P. Oleszak 3
mat prasowe ZUK 2024 (fot. P. Oleszak) 3

Nagrody najlepszym zawodnikom wręczyli Radosław Jęcek – Burmistrz Karpacza i Jerzy Łużniak – Prezydent Jeleniej Góry.

Gratulujemy zwycięzcom, którzy pokazali wielką sportową klasę i dostarczyli świetnych sportowych emocji. Dziękujemy też wszystkim zawodnikom, którzy ukończyli trasę i znaleźli się na mecie. Ta edycja była sentymentalna i pełna wspaniałych, niezapomnianych chwil. Dziękujemy przede wszystkim wolontariuszom i naszym partnerom, którzy wsparli tegoroczne zawody. Już dzisiaj zapraszamy na kolejną edycję ZUK-a w 2025 roku – podsumowuje Agnieszka Korpal, główna organizatorka biegu.

Partnerami wspierającymi X Zimowy Ultramaraton Karkonoski byli: Miasto Karpacz, Województwo Dolnośląskie, Miasto Jelenia Góra oraz partner sprzętowy HOKA.