sebastian coe
31 maja 2024 Bartłomiej Falkowski Newsy

World Athletics przetestuje wprowadzenie nowych konkurencji


Światowa federacja w dokumencie zatytułowanym Pioneering Change 2024-2027 potwierdziła podawane przez nas w połowie maja informacje o organizacji nowej imprezy mistrzowskiej w sezonach bez klasycznych Mistrzostw Świata i Igrzysk Olimpijskich. Ogłoszono także chęć wprowadzenia nowych konkurencji. Chodzi o sztafetę mieszaną 4 x 100 metrów oraz milę z przeszkodami. Wszystko po to, by uatrakcyjnić lekką atletykę.

Bieg na milę z przeszkodami odbył się premierowo w Oksfordzie 6 maja, podczas zawodów upamiętniających pierwsze w historii złamanie 4 minut na milę przez Rogera Bannistera. W rozegranej tylko wśród mężczyzn konkurencji wygrał William Battershill, który uzyskał czas 4:25,81. Dla porównania jego rekord klasycznej mili wynosi 3:58,49.

Po udanym wprowadzeniu mieszanej sztafety 4 x 400 metrów, World Athletics planuje pójście taką drogą w przypadku sztafety 4 x 100 metrów. Wśród kibiców sztafety cieszą się zawsze dużym zainteresowaniem ze względu na ich zespołowy charakter, ale także nieprzewidywalność.

Światowa Federacja Lekkiej Atletyki planuje także m.in. zmiany w ciężarze sprzętu w przypadku pchnięcia kulą i rzutu oszczepem kobiet.

Nie są to jedyne zmiany opisane w planie rozwoju. WA zamierza zdynamizować wydarzenia, podnieść ich atrakcyjność, a cały dokument można skrótowo przedstawić jako „więcej, więcej, więcej”.

„Innowacje we wszystkich aspektach sportu poprawią przyszłość lekkiej atletyki oraz podniosą poziom i możliwości naszych sportowców, pomagając im i całemu sportowi zmaksymalizować jego potencjał i wartość. Ale wszystko zaczyna się od naszych wydarzeń i zawodów. Więcej wydarzeń, które przyciągają więcej fanów i nadawców, oznacza więcej pieniędzy dla naszych sportowców, naszych federacji i, ogólniej, dla naszego sportu. Na tym skupia się nasza czteroletnia strategia”

Sebastian Coe prezydent World Athletics
Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tadeusz
Tadeusz
15 dni temu

Moim zdaniem uatrakcyjnieniem byłoby dowolność ustawienia zawodników w sztafecie mieszanej, a nie 2 zmiana mężczyźni, a trzecia kobiety itd. wtedy byłaby większa dramaturgia.

I oczywiście nie jest to przytyk w stronę Aniołka Swietej-Ersetić.

A jak sztafety mieszane to czemu by nie na 4*800metrow?

Pol-żartem, pół -serio, bieg na 1km tyłem. ☺️

Andrzej
Andrzej
15 dni temu
Reply to  Tadeusz

tak było na początku i wyglądało to dość komicznie i ciężko było stwierdzić co się dzieje aktualnie na torze xd