i
14 grudnia 2023 Bartłomiej Falkowski Newsy

Wicemistrz Europy zdyskwalifikowany za doping


Włoch Ahmed Abdelwahed został zdyskwalifikowany przez Athletics Integrity Unit na cztery lata za stosowanie meldonium. Urodzony w Rzymie syn egipskich imigrantów 19 sierpnia 2022 roku zdobył srebrny medal Mistrzostw Europy w Monachium w konkurencji 3000 metrów z przeszkodami. Badanie, które zaważyło na decyzji przeprowadzono 7 września 2022 roku. Dzisiaj AIU, ciało przeciwdziałające dopingowi przy World Athletics podało, że po dochodzeniu nałożyło karę czterech lat dyskwalifikacji począwszy od 19 sierpnia 2022 roku.

Decyzja AIU oznacza, że Abdelwahed stracił srebrny krążek Mistrzostw Europy w Monachium. Nie będzie mógł także wystąpić na zbliżających się Igrzyskach Olimpijskich. U Abdelwaheda wykryto meldonium. Jest to środek, który jako lek jest stosowany za naszą wschodnią granicą, jednak nie przyjął się on w nigdzie idzie na świecie jako wyrób medyczny. Światowa Agencja Antydopingowa od pierwszego stycznia 2016 roku wpisało ten lek na listę środków zakazanych. Co ciekawe był wcześniej bardzo często stosowany przez sportowców. Warto dodać, że meldonium w krajach byłego ZSRR jest lekiem stosowanym w leczeniu choroby wieńcowej i chorób ośrodkowego układu nerwowego na podłożu naczyniowym. Nie jest dopuszczony do użytku w Polsce i większości Europejskich Krajów. W krajach Wschodniej Europy, gdzie jest stosowany, leczy bardzo poważne choroby i ciężko przypuszczać, by zawodnicy na wysokim poziomie mogli rywalizować w sporcie mając np. chorobę wieńcową.

Głośnymi przypadkami stosowania tego środka na świecie była m.in. tenisistka Maria Szarapowa. W Polsce wykryto meldonium u Olgi Kalendarowej – Ochal, która twierdziła, że przyjmowała je leczniczo. „W grudniu 2015 r. lek zawierający wykrytą substancję zabronioną został przepisany mi przez lekarza mnie prowadzącego, w celu poprawy mojego stanu zdrowia.” Poziom stężenia metabolitów meldionium we krwi był u niej poniżej dopuszczalnego wtedy przez WADA w okresie przejściowym poziomu 1000 ng/ml. Obecnie WADA nie dopuszcza już żadnego poziomu tego środka w organizmie.

Co ciekawe przedstawiciele Polskiej Agencji Antydopingowej zwracają uwagę, że po kilku latach, gdzie przypadki meldonium były rzadkością, ponownie nastąpił wysyp zawodników łapanych z tym środkiem we krwi. Są podejrzenia, że część z obecnych przypadków nie jest dopingiem celowym. Produkowane na Łotwie meldonium, którym leczyły się m.in. Szarapowa i Kalendarowa – Ochal na początku swojego istnienia miało być nieantybiotykowym stymulatorem wzrostu bydła i drobiu, ale nie cieszyła się zbytnią popularnością wśród hodowców zwierząt. POLADA zwraca uwagę, że stosowanie tego środka w hodowli zwierząt może wpływać na pojawianie się go w ludzkim organizmie po spożyciu sztucznie hodowanego mięsa.

AIU tylko dzisiaj podało informacje o zawieszeniu jeszcze innych zawodników:

  • Samir Jouaher z Maroka na sześć lat za stosowanie EPO
  • Vidala Basco z Boliwii za stosowanie clenbuterolu
  • Johna Tello Zunigi z Kolumbii za stosowanie EPO

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wiesiek
Wiesiek
5 miesięcy temu

Włoch?! Haha dobry żart

Boss
Boss
5 miesięcy temu

To klątwa Faraona