Od poniedziałku do niedzieli (21–27 lipca 2025 r.) walkę o medale stoczy 50-osobowa reprezentacja polskich lekkoatletów na Uniwersjadę w Bohum. Polska dwa lata temu w Chengdu w Chinach nasza kadra zdobyła rekordowe 16 medali w lekkiej atletyce, a teraz najlepszych studentów-lekkoatletów ugości niemieckie Zagłębie Ruhry w ramach 32. Letniej Uniwersjady. Na stadionie w Bohum zobaczymy m.in. niedawnych finalistów Młodzieżowych Mistrzostw Europy w Bergen czy zawodników broniących medalowych zdobyczy z poprzedniej edycji Uniwersjady.
W dniach 21–27 lipca w Bochum odbędzie się lekkoatletyczna część XXII Letniej Uniwersjady w regionie Ren-Ruhra w Niemczech (część dyscyplin odbędzie się również w Berlinie). Na listach zgłoszeń jest kilkunastu finalistów i medalistów niedawnych Młodzieżowych Mistrzostw Europy w Bergen, m.in. Maksymilian Szwed, który został wycofany z biegu indywidualnego, ale może jeszcze wzmocnić którąś z naszych sztafet (na Uniwersjadzie są zarówno męska i żeńska 4×400 m, jak i MIX).
Już pierwszego dnia w sesji wieczornej wystartuje 13. Reprezentantów Polski, startujących w kwalifikacjach biegów na 100 i 400 m, a Julia Koralewska pobiegnie w finale biegu na 10000 m.
Uniwersjada rozgrywana co 2 lata od 1959 roku. Warto wspomnieć, że letnie FISU World University Games były już wcześniej organizowane w regionie Ren-Ruhra, kiedy to w 1989 roku około 3000 studentów z całego świata przybyło do Duisburga. Organizator miał zaledwie 153 dni na przygotowanie wydarzenia jako gospodarz zastępczy za São Paulo w Brazylii. Dzięki zaangażowaniu organizatorów i entuzjazmowi mieszkańców Duisburga udało się stworzyć niezwykle udany międzynarodowy festiwal.
Światowa Federacja Sportu Akademickiego (FISU) zaplanowała konkurencje lekkoatletyczne na Lohrheidestadion w Bochum. Obiekt został gruntownie zmodernizowany, zyskując m.in. nową nawierzchnię.
– Liczymy, że podobnie jak podczas poprzednich uniwersjad, lekkoatleci będą mocnym punktem Akademickiej Reprezentacji Polski. Dla niektórych z nich może być to główny start w tym sezonie, a dla innych doskonała okazja do walki o medale w drodze na mistrzostwa świata w Tokio – mówiła dla PZLA Aleksandra Leszczyńska, która będzie w Niemczech pełnić funkcję Kierownika Reprezentacji polskich lekkoatletów.
Zawodnicy mają zostać zakwaterowani w dziewięciu hotelach w Bochum i Gelsenkirchen.
Poprzednia Letnia Uniwersjada w Chengdu w Chinach przyniosła prawdziwe medalowe żniwo polskim lekkoatletom, którzy zdobyli najwięcej medali w historii -– 16 (6 złotych, 6 srebrnych i 4 brązowe). Trzykrotnie medale odbierała Nikola Horowska (złoto w skoku w dal i na 200 m oraz srebro w sztafecie 4×100 m), a dwa Marlena Granaszewska (znana wcześniej pod panieńskim nazwiskiem Gola), która zdobyła medale na 200 m oraz w krótkiej i długiej sztafecie (na 4×400 m biegała w eliminacjach). Wcześniej trzy medale zdobywała m.in. Irena Szewińska. O obronę złotego medalu powalczy Maciej Wyderka. Więcej o poprzedniej Uniwersjadzie w Chengdu możecie przeczytać w naszej relacji: „Najlepsza Uniwersjada w historii dla polskich lekkoatletów”.
Transmisję z części lekkoatletycznej Uniwersjady znajdziemy na stronie TVP Sport.
Aktualne listy startowe i wyniki online można sprawdzić tutaj.