91544717046 pic hd1
7 sierpnia 2023 Jakub Jelonek Newsy

Najlepsza Uniwersjada w historii dla polskich lekkoatletów

16 medali zdobyli polscy lekkoatleci podczas Uniwersjady w chińskim Chengdu. To największy dorobek medalowy w historii startów Polaków na uniwersjadach. Dotychczas najlepszy występ polscy studenci zanotowali podczas Uniwersjady w Tajwanie w 2017, kiedy zdobyli 14 krążków. Łącznie polscy studenci zdobyli w Chinach ponad 40 medali.

Tegoroczna Uniwersjada w Chengdu przyniosła najlepszy występ w historii polskich startów w tej imprezie. Nasza reprezentacja studentów-lekkoatletów podczas tegorocznej edycji tej imprezy w Chengdu spisała się nadzwyczaj dobrze. Wielu zawodników poczyniło też znaczący krok w kierunku klasyfikacji do igrzysk olimpijskich w Paryżu, zdobywając punkty do rankingu olimpijskiego. Nasi rodacy sześć razy stawali na najwyższym stopniu podium, sześć razy byli na drugim i cztery razy wywalczyli brąz. Trzykrotnie medale odbierała Nikola Horowska (złoto w skoku w dal i na 200 m oraz srebro w sztafecie 4 × 100 m), a dwa Marlena Granaszewska (znana wcześniej pod panieńskim nazwiskiem Gola), która zdobyła medale na 200 m oraz w krótkiej i długiej sztafecie (na 4 × 400 m biegała w eliminacjach). Wcześniej trzy medale zdobywała m.in. Irena Szewińska.

A tak swój bieg na Uniwersjadzie w Chengdu relacjonował złoty medalista na 800 m Maciej Wyderka:

Zwycięski bieg Polaka można zobaczyć tutaj:

Polskie medale lekkoatletów na Uniwersjadzie w Chengdu (Chiny):

Złoto:

Nikola Horowska (dwa medale: skok w dal i 200 m)
Konrad Bukowiecki (pchnięcie kulą),
Oskar Stachnik (rzut dyskiem),
Szymon Wyderka (800 m),
sztafeta 4 x 400 kobiet (Weronika Bartnowska, Karolina Łozowska, Margarita Koczanowa, Aleksandra Formella, w eliminacjach pobiegły: Marlena Granaszewska i Natalia Wosztyl).

Srebro:

Magdalena Bokun (skok w dal),
Szymon Mazur (pchnięcie kulą),
Marlena Granaszewska (200 m),
Cyprian Mrzygłód (rzut oszczepem),
sztafeta 4 × 100 kobiet (Marlena Granaszewska, Monika Romaszko, Paulina Paluch, Nikola Horowska, w eliminacjach Weronika Bartnowska),
sztafeta 4 × 400 mężczyzn (Adam Łukomski, Patryk Grzegorzewicz, Daniel Sołtysiak, Mateusz Rzeźniczak, w eliminacjach Krzysztof Hołub, Jakub Olejniczak)