szymon żywko
27 września 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Szymon Żywko nie wystartuje podczas Mistrzostw Świata w biegach ulicznych


Szymon Żywko z powodu kontuzji nie wystartuje w pierwszej edycji Mistrzostw Świata w biegach ulicznych, które rozegrane zostaną w najbliższą niedzielę w Rydze. Tym samym nasza reprezentacja skurczyła się do sześciu osób.

Szymon Żywko jest liderem tegorocznych tabel w biegu na 5000 metrów z wynikiem 13:51.25, który nabiegał w maju w Karsruhe (liderem ulicznych 5km jest Patryk Kozłowski z 13.46). Niestety dwa tygodnie temu doznał złamania małego palca u stopy, co wykluczy go z biegania w najbliższym czasie.

Po wypadnięciu Żywko naszymi jedynymi reprezentantami w biegu na dystansie 5 kilometrów zostanie Paulina Kaczyńska oraz Marcin Biskup. Ci będą mieli naprawdę trudnych rywali. W biegu mężczyzn wystąpi trzech z czterech najszybszych mężczyzn w historii tego dystansu. Na liście startowej jest między innymi rekordzista świata Berihu Aregawi, który legitymuje się wynikiem 12:49. Poza nim będzie również inny Etiopczyk Jomif Kejelcha, który ustępuje rekordziście świata jedynie o 1 sekundę.

Wśród kobiet do faworytek będą na pewno należały Beatrice Chebet z Kenii (mistrzyni świata w biegach przełajowych z tego roku), Guday Tsegaf z Etiopii (świeżo upieczona rekordzistka świata w biegu na dystansie 5000 metrów na bieżni), a także kolejna Kenijka Faith Kipyegon (rekordzistka świata na 1500 metrów).

Biegi zapowiadają się niesamowicie szybkie i niesamowicie emocjonujące. 1. Mistrzostwa Świata w biegach ulicznych rozegrane zostaną 1 października od godziny 10. W naszej reprezentacji oprócz wymienionej dwójki wystąpią zawodnicy na 1 milę: Aleksandra Płocińska, Weronika Lizakowska, Filip Ostrowski i Andrzej Kowalczyk.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments