asinga
11 sierpnia 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Świeżo upieczony rekordzista świata na dopingu

Niespełna dwa tygodnie temu pisaliśmy o niesamowitym rekordzie świata juniorów w biegu na 100 metrów, a dziś niestety musimy podać, że jego nowy właściciel Issam Asinga z Surinamu został tymczasowo zawieszony przez Athletics Integrity Unit. Organizacja ogłosiła dziś, że w organizmie sportowca odnaleziono zabronione substancje.

18-letni Asinga miał reprezentować Surinam na Mistrzostwach Świata w Budapeszcie. Po ustanowieniu rekordu świata, z czasem 9,89 sekundy, sportowiec był uznawany za potencjalnego kandydata do medalu. Jako pierwszy zawodnik z Ameryki Południowej pokonał dystans 100 metrów w czasie poniżej 10 sekund.

Asinga został powiadomiony o zarzutach AIU 9 sierpnia. Przedmiotowa substancja, GW1516, jest zabroniona przez WADA. Zgodnie z World Athletics tymczasowe zawieszenie jest obowiązkowe po negatywnym wyniku analitycznym dotyczącym jakiejkolwiek nieokreślonej substancji z listy zabronionych.

Według AIU tymczasowe zawieszenie nie jest „wczesnym ustaleniem winy”, ale sposobem na ochronę i zabezpieczenie interesów sportu. Asinga nie będzie mógł tymczasowo rywalizować w reprezentacji Surinamu, dopóki nie zostanie podjęta ostateczna decyzja w drodze postępowania antydopingowego World Athletics.

Asinga z racji pochodzenia swoich rodziców posiada obywatelstwa Surinamu, Zambii i Stanów Zjednoczonych. W kwietniu pobił rekord kraju szkół średnich na 200 metrów, osiągając czas 19,97 sekundy. W sumie pięć razy schodził poniżej 10 sekund na dystansie 100 metrów.