NYCH24 MS 204
18 marca 2024 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Święto biegania w Nowym Jorku. 27 tysięcy zawodników na mecie półmaratonu

Abel Kipchumba i Karoline Bjerkeli Grovdal zostali zwycięzcami rozegranego w niedzielę United Airlines NYC Half 2024, jednego z największych półmaratonów na świecie. Linię mety przekroczyło ponad 27000 biegaczy, co sprawiło, że tegoroczna edycja została największą w historii rozgrywania biegu od 2006 roku.

Abel Kipchumba z Kenii wygrał bieg, startując w Nowym Jorku po raz pierwszy. Finiszował z czasem 1:00:25. Drugi na mecie Zouhair Talbi z Maroka ukończył bieg 16 sekund za nim z czasem 1:00:41 i po raz drugi z rzędu stanął na podium tej imprezy. Trzeci był zawodnik z Erytrei Yemane Haileselassie z czasem 1:01:37. Na siódmym miejscu rywalizację ukończył znakomity niegdyś Kenenisa Bekele.

Zdjęcie Amy Roberts dla New York Road Runners

Bjerkeli Grovdal została pierwszą Norweżką, która wygrała United Airlines NYC Half, przekraczając linię mety z czasem 1:09:09. W poprzednich latach najwyżej plasowała się na trzecim miejscu. 34-letnia zawodniczka w pokonanym polu zostawiła Kenijki Gladys Chepkurui i Ednę Kiplagat, które uzupełniły podium z czasami 1:09:27 i 1:09:46. Z ciekawostek należy zaznaczyć, że Kiplagat ma już 45 lat, a wciąż pokazuje znakomitą formę.

8Fabienne SchlumpfSUI01:12:21

W tegorocznej edycji zawodów zawodowych wzięło udział 9 olimpijczyków i sześciu paraolimpijczyków, a także kilku innych sportowców, którzy tego lata mają szanse na udział w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.

NYCH24 SameDay CGT 010
Zdjęcie Carla G. Torres dla New York Road Runners

Oprócz półmaratonu odbyły się również biegi dla dzieci na Times Square, w których wzięło udział ponad tysiąc młodych ludzi. Tam rywalizacja odbywała się na dystansie jednej mili. United Airlines NYC Half to jeden z najciekawszych na świecie półmaratonów z kultową trasą, która łączy społeczności, mija zabytki i przemierza różne dzielnice, a wszystko to zapewnia wspaniałe widoki na miasto w drodze do mety w Central Parku. Trasy wyścigu dla dorosłych i młodzieży przebiegają przez Times Square – poza Sylwestrem jest to jedyny czas, kiedy skrzyżowania świata są zamknięte dla ruchu.