Mohammed Aman – mistrz świata w biegu na 800 metrów z 2013 roku i halowy mistrz świata z Sopotu zawieszony. Mimo że nie startuje od 2020 roku, Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) twierdzi, że jego kara trwa nadal i potrwa do 2028 roku! W tym artykule poznasz przebieg najbardziej zawiłej afery dopingowej dekady!
Zacznijmy od komentarza Marcina Lewandowskiego na ten temat z dnia publikacji tego artykułu tj. 8 maja 2025. Perspektywa Marcina ma tu szczególne znaczenie. Był on zawodnikiem wielokrotnie triumfującym, ale też zdarzało się, że ocierał się o podium największych imprez, przegrywając medal m.in. z Mohammedem Amanem, dziś oskarżonym o doping.
Z jednej strony cieszę się, że Aman został w końcu złapany, ale to było do przewidzenia. Każdy, kto zna realia środowiska lekkoatletycznego od środka, mógł się tego spodziewać. Ale z drugiej strony to dla mnie bardzo przykre, bo mówimy o Mistrzostwach Świata w Moskwie, gdzie zająłem czwarte miejsce, tuż za podium, pierwszy był Aman. Przez to straciłem medal. Podobnie było dwa lata wcześniej, na Mistrzostwach Świata w Daegu – również byłem czwarty. Nie chcę rzucać nazwiskami, bo nie wszyscy zostali oficjalnie złapani, ale każdy może sprawdzić, kto wtedy był na podium, i sam wyciągnąć wnioski. To smutne, że takie rzeczy nadal mają miejsce w sporcie. Ja jednak nie siedzę w domu, nie liczę na odebranie komuś medalu z przeszłości, bo ja robię swoje. Jak to się mówi: lepiej późno niż wcale.
Ilość absurdów w tej sprawie zaskoczy każdego, kto jej się przyjrzy. Zebraliśmy zeznania i przeanalizowaliśmy odmienne interpretacje dotyczące czasu odbywania kary, aby odpowiedzieć na pytania:
Jak mogło dojść do tak absurdalnej sytuacji, w której zawieszony biegacz nie rywalizuje, ale „odsiaduje” zakaz? oraz Dlaczego rozpatrzenie sprawy zajęło ponad 3 lata zamiast zwyczajowe 6-12 miesięcy?
30 stycznia 2021 roku kontrolerzy antydopingowi – DCOs (z ang. Doping Control Officers) z ramienia WADA pojawili się na treningu Amana w Addis Abebie. Zgodnie z protokołem WADA, sportowiec miał oddać próbkę moczu. Aman poprosił o możliwość zabrania paszportu z samochodu… i uciekł autem. Dwa dni później DCOs znów go nie zastali w jego własnym domu. Biegacz tłumaczył, że wracając do samochodu otrzymał informację o śmierci bliskiego z rodziny i niezwłocznie wyjechał na pogrzeb do Bale Robe, gdzie przebywał przez kolejne 10 dni.
Na dzień 8.05.2025 w rejestrze the Athletics Integrity Unit, brak uprawnienia do rywalizacji został już zaktualizowany zgodnie z ostatecznym werdyktem CAS (dalsze losy tej historii opisujemy w dalszej części artykułu). Poniżej prezentujemy aktualny wgląd do sprawy Amana, którego nazwisko jest umieszczone na globalnej liście osób nieuprawnionych do rywalizacji w postępowaniu dyscyplinarnym.
WADA prezentując najważniejsze nieścisłości przed trybunałem CAS wymieniła argumenty, które nadały sprawie nowy kurs. Oto one:
W świetle powyżej wymienionych zeznań (o wątpliwej wiarygodności) Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) wielokrotnie domagał się od Amana dostarczenia dokumentów, które stanowiłyby dowody w sprawie apelacji WADA. Jednak Aman nie wykazywał żadnego zaangażowania w obronę własną, dlatego Trybunał wyznaczył arbitra jedynego – Carine Dupeyron. Nominacja ta pozwoliła na wydanie decyzji bez rozprawy jako forma alternatywnego rozstrzygania sporów przeglądając dowody, wysłuchując argumentów.
Dupeyron uznała apelację WADA, tym samym:
Z uwagi na to, że Aman nie startował od 2020 r., karę uznano za odbytą, a jego zawieszenie (jak wyznaczono pierwotnie) zakończyło się 15 lutego 2025 r. Poniższy schemat ilustruje (w uproszczeniu) wydarzenia, które działy się chronologicznie. Takie zobrazowanie jasno pokazuje, jak bardzo ten proces został rozciągnięty w czasie, szczególnie jeśli chodzi o oczekiwanie na finalny wyrok z 2025 r.
Kluczowe kwestie dotyczące zawieszenia zawodnika według WADA, CAS oraz danych opublikowanych przez AIU zgodnie z decyzją z 2025 r.
Wynik procesu apelacyjnego | Okres zawieszenia | Kalkulacja okresu zawieszenia | Argumenty | |
WADA | WADA wygrało proces ws. apelacji z 2021 | WADA uznaje, że 4-letnia kara nie minęła w całości od 2021 z uwagi na proces odwoławczy | WADA nalega na zaliczenie jedynie 189 dni odbycia kary | *Technicznie rzecz biorąc, Aman mógł startować w trakcie procesu odwoławczego CAS |
CAS | CAS postanowił zgodnie z WADA | CAS orzekł, że 4-letnie zawieszenie zaczyna się 20 lutego 2025 r., ale wcześniej odbyty czas zawieszenia zostanie odliczony | Według decyzji CAS 4-letni zakaz startowy liczony jest od 20 lutego 2025 | – |
AIU | Pierwotnie w rejestrze widniała data 15 luty 2025 jako koniec okresu zawieszenia. | brak aktualizacji daty w rejestrze | Zgodnie z argumentacją WADA i decyzją CAS na dzień 8.05.2025 zawieszenie kończy się w 2028 r. | – |
*Na 189 dni składa się:
WADA twierdzi, że Amanowi nadal pozostają 3 lata, kalkulacja wydaję się być logiczna, a w samym rejestrze AIU data zakończenia zawieszenia (jak przedstawiono powyżej) została już zaktualizowana do roku 2028.
Rozstrzygnięcie sprawy, która nie powinna trwać dłużej niż rok zajęło aż 3,5 roku! WADA przyznaje, że wielokrotnie dopominała się o sprawniejsze działania. To rodzi pytania o efektywność systemu antydopingowego.
Zanim afera przyćmiła sukcesy biegacza, Aman był:
Uznany licznymi tytułami lekkoatleta z pewnością stracił wiele w oczach fanów tego sportu, jednak system światowego antydopingu również wykazał wiele nieprawidłowości. Czy winnym jest sam zawodnik, czy może zawiodły tutaj rozwiązania systemowe? Drodzy czytelnicy, po zapoznaniu się z tą sprawą… jakie wnioski Wam się nasuwają do głowy?
Źródło artykułu: https://www.letsrun.com/news/2025/05/the-mo-aman-saga-gets-stranger-wada-says-he-still-has-3-years-on-his-suspension-despite-not-competing-since-2020/
X / Twitter Nedops: