jepchirchir london
4 lipca 2024 Iza Żaczek Newsy

Rekord świata Jepchirchir ustanowiony podczas TCS London Marathon został ratyfikowany

Tegoroczny TCS London Marathon wygrała mistrzyni olimpijska Peres Jepchirchir, ustanawiając nowy rekord świata w biegu wyłącznie kobiecym – 2:16:16. World Athletics właśnie poinformowało o ratyfikacji rekordu Kenijki.

Pierwsze na trasę maratonu w Londynie wyruszyły zawodniczki elity kobiet. Celem było pobicie rekordu świata w biegu wyłącznie kobiecym (bez pomocy męskich pacerów) należącego wówczas do Mary Keitany, wynoszącego 2:17:01. Tempo rywalizacji od samego początku było bardzo szybkie. W czołowej grupie znajdowało się dziewięć zawodniczek, które pokonały 10 km w 31:26. Półmetek rywalizacji osiągnęły w 1:07:04. Około 25 km od czołówki oderwały się cztery biegaczki – Peres Jepchirchir, Joyciline Jepkosgei, Tgist Assefa i Megertu Alemu, biegnąc razem w tempie lepszym od dotychczasowego rekordu świata. Decydujące były ostatnie metry biegu, kiedy to Jepchirchir mocno przyspieszyła, wyprzedzając Assefę oraz Jepkosgei.

Jepchirchir wpadła na metę z czasem 2:16:16, kończąc siedem sekund przed Tgist Assefą (do której należy rekord świata kobiet w maratonie – 2:11:53, ustanowiony w Berlinie w 2023 roku). Kenijka poprawiła swój rekord życiowy o minutę i jednocześnie pobiła rekord świata kobiet (w biegu wyłącznie kobiecym) o 45 sekund, który został oficjalnie ratyfikowany przez World Athletics.