240629 quincy wilson wm 349p 0c9be2
2 lipca 2024 Iza Żaczek Newsy

Quincy Wilson zostaje najmłodszym amerykańskim olimpijczykiem


16-letnia gwiazda lekkoatletyki ze Stanów Zjednoczonych, Quincy Wilson, stał się rewelacją amerykańskich kwalifikacji olimpijskich, ustanawiając z czasem 44,59 nowy rekord świata U18 na 400 m. Sportowiec poinformował w mediach społecznościowych, że weźmie udział w igrzyskach w Paryżu i został powołany jako członek sztafety 4×400 m. Wilson będzie tym samym najmłodszym sportowcem, który reprezentował USA na igrzyskach olimpijskich.

Wilson, który trenuje w Bullis School w Potomac (Maryland), już wcześniej uznawany był za ogromny talent, ponieważ niewielu zawodników w jego wieku jest w stanie biegać tak szybko. Jednak to właśnie podczas amerykańskich kwalifikacji olimpijskich w Oregonie zwrócił na siebie uwagę wszystkich fanów lekkoatletyki, bijąc rekord świata U18 w biegu na 400 m z czasem 44,66 sekundy należący wcześniej do Amerykanina, Justina Robinsona (44,84). Dwa dni później, w półfinale, jeszcze poprawił ten rekord na 44,59 sekundy. Niestety, finalnie nie zagwarantował sobie miejsca na igrzyskach w starcie indywidualnym, kończąc rywalizację na 6. miejscu.

źródło : X /Track & Field Gazette

Choć zajął szóste miejsce w finale na 400 metrów, USA Track & Field zauważyło jego talent i dodało go do zespołu na 4×400 metrów. Nie wiadomo jeszcze, którą zmianę pobiegnie Wilson w Paryżu, ponieważ oficjalny zespół nie został jeszcze ogłoszony, a Amerykanie znani są z tego, że lubią rotować składami sztafet. Ale z pewnością najmłodszy w historii USA olimpijczyk w tej konkurencji, Wilson da z siebie wszystko, aby pomóc drużynie USA zdobyć medal. Do tej pory Jim Ryun (1964) i Erriyon Knighton (2021), obaj w wieku 17 lat, byli wcześniej najmłodszymi amerykańskimi lekkoatletami na igrzyskach olimpijskich.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments