asinga
18 sierpnia 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Próbka B rekordzisty świata potwierdziła stosowanie dopingu


Dużym echem odbiła się w lekkoatletycznym świecie wiadomość o stosowaniu dopingu przez świeżo upieczonego rekordzistę świata juniorów w biegu na 100 metrów Issama Asingę. Zawodnik, walcząc o oczyszczenie z zarzutów, poprosił o badanie próbki B, jednak ta potwierdziła, że sprinter stosował doping.

Wiadomość o pozytywnym wyniku próbki B potwierdził ojciec sportowca, dodając, że wciąż walczą o dobre imię zawodnika. W tym celu mają zatrudnić prawnika, aby walczył z nieuczciwymi ich zdaniem zarzutami. Pozytywna próbka B całkowicie eliminuje zawodnika z występu podczas Mistrzostw Świata w Budapeszcie.

Asinga po raz pierwszy został powiadomiony przez AIU o pozytywnym wyniku badania antydopingowego w zeszłym tygodniu. W jego organizmie znaleziono zakazaną substancję z grupy GW1516, która miała mieć korzystny wpływ na spalanie tłuszczu przez organizm. Tę samą substancję znaleziono w 2022 roku u Nijela Amosa z Botswany – srebrnego medalisty olimpijskiego z 2021 roku.

Przed uzyskaniem pozytywnego wyniku Asinga pobił szkolne rekordy kraju na 100 i 200 metrów z czasem 9,89 i 19,97s. Ten pierwszy jest jednocześnie najszybszym wynikiem, jaki osiągnął jakikolwiek junior w historii.

Za pozytywny wynik może grozić mu nawet czteroletnia dyskwalifikacja. Po wiadomościach o pozytywnym wyniku 11 sierpnia Asinga odpowiedział na zarzuty na Instagramie 12 sierpnia, informując, że w czerwcu i lipcu przeprowadzono u niego szereg testów. Mówi, że został przetestowany 11 czerwca, a potem 24 czerwca. Pozytywna próbka pochodziła natomiast z testu poza zawodami 18 lipca. Potem zawodnik znowu brał udział w zawodach 28 lipca, gdzie był również badany z wynikiem negatywnym.

Asinga powiedział, że ilość znaleziona w jego oryginalnej próbce wynosiła „0,2 nanograma na ml” i skomentował, że wszystkie jego suplementy są „testowane partiami pod kątem substancji zakazanych przez WADA”.

Ojciec sportowca Tommy Asinga powiedział, że jego syn może teraz stanąć przed Sądem Arbitrażowym ds. Sportu. Tommy Asinga reprezentował Surinam na Igrzyskach Olimpijskich w Seulu w 1998 roku, w Barcelonie w 1992 roku i w Atlancie w 1996 roku. Jego żona, Ngozi Mwanamwambwa Asinga również brała udział w dwóch igrzyskach olimpijskich dla Zambii.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments