isnatbul half marathon
1 maja 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Półmaraton w Stambule z niespodziewaną zwyciężczynią. Adam Nowicki w drugiej dziesiątce

Purity Komen została niespodziewaną zwyciężczynią N Kolay Istanbul Half Marathon, wyprzedzając faworytkę wyścigu Ruth Chepngetich. 24-latka odniosła największe zwycięstwo w swojej karierze, osiągając rekord życiowy 66:30. Wśród mężczyzn dwóch zawodników złamało granicę 1 godziny. Bardzo ambitnie walczył również Adam Nowicki, który ostatecznie pokonał trasę w czasie 1:03:54.

Bieg kobiet rozpoczął się zgodnie z przewidywaniami, od początku mocno ruszyła Ruth Chepngetich. Była na tyle szybka, że nawet kamery telewizyjne kilka razy ją przegapiły. Kenijka, mijając 5 kilometrów w 15:16, była na dobrej drodze do pobicia rekordu trasy w Stambule, wynoszącego 64:02, który w 2021 roku był również rekordem świata. Na 10 kilometrze jej międzyczas 31:09 oznaczał spore zwolnienie, a jej przewaga skurczyła się do zaledwie czterech sekund. Przed 15 kilometrem na prowadzenie wyszła Purity Komen, która do samej mety nie oddała prowadzenia.

Rekordzistka trasy Ruth Chepngetich zajęła drugie miejsce z wynikiem 67:18, podczas gdy Evaline Chirchir uplasowała się na trzecim miejscu podium z wynikiem 67:31. Najszybszą Europejką była Stella Rutto z Rumunii, która zajęła 10. miejsce z wynikiem 70:05.

10. Stella Rutto ROM 70:05

Po bardzo szybkim początku biegu mężczyzn (5 kilometrów w 13.57), niestety wietrzne warunki zweryfikowały walkę o rekord trasy i tempo na drugiej piątce znacznie spadło. Grupa około dziesięciu sportowców pokonała dystans 10 kilometrów w czasie 28:22, czyli w tempie poniżej 60 minut. Bieg wygrał 27-letni Daniel Ebenyo z Kenii z wynikiem 59:52. Hicham Amghar z Marokko zajął drugie miejsce z czasem 59:58, a trzecie Haftu Teklu z 60:03. Najlepszym zawodnikiem z Europy był Brytyjczyk Marc Scott, który pokonał półmaraton w 63:17 i zajął 12. miejsce. Na 17 miejscu uplasował się Adam Nowicki z czasem 63.54 (międzyczasy: 14.40 – 29.45 – 44.54 – 60.34).

10. Alene Mekonen ETH 62:32

Rekordowa liczba 12.300 biegaczy wystartowała w 18. edycji półmaratonu w Stambule. Równolegle rozgrywany był bieg na 10 kilometrów. N Kolay Istanbul Half Marathon to bieg należący do Gold Label of World Athletics. Pełne wyniki biegu.