Polska z 250 medalami (w tym 102 złotymi, 78 srebrnymi i 70 brązowymi) zwyciężyła w klasyfikacji medalowej 14. Halowych Mistrzostw Europy w Lekkiej Atletyce (EMACI), które w dniach 17-23 marca 2024 r. odbywały się w Arenie Toruń. Zawody zakończyły się w sobotę, a w wydarzeniu wzięło udział 3442 zawodników z 38 krajów z Europy i 18 krajów z całego świata (poza konkursem).
W klasyfikacji medalowej więcej krążków od Polski zdobyły Niemcy (261), jednak to Polacy zdobyli najwięcej medali z najcenniejszego kruszcu (Polacy 102 przy 94 Niemców). Na trzecim miejscu uplasowali się Hiszpanie z 128 medalami (w tym 56 złotych). Sklasyfikowano 36 krajów.
– Toruń jest chyba jedynym miastem na świecie, w którym w ciągu dziewięciu lat czterokrotnie odbywają się najważniejsze sportowe wydarzenia lekkoatletyczne mastersów – mówił przed rozpoczęciem zawodów prezydent Torunia Michał Zaleski, przywołując wcześniejsze edycje zawodów lekkoatletycznych mastersów: 10. Halowe Mistrzostwa Europy w 2015 roku, 8. Halowe Mistrzostwa Świata w 2019 roku i 9. Halowe Mistrzostwa Świata w 2023 roku. – To miejsce szczególnie upodobane przez lekkoatletów startujących w hali, czyli w toruńskiej Arenie – dodał.
– Dziękuję Wam wszystkim za przyjazd do Torunia, za próbę pokazania nam po raz kolejny najlepszych walorów lekkiej atletyki w najpiękniejszym wykonaniu masterek i mastersów. Wszyscy jesteście honorowymi i oczekiwanymi gośćmi Torunia – powiedział na zakończenie imprezy prezydent Zaleski. Toruń organizacyjnie spisał się doskonale, co potwierdzali licznie przybyli uczestnicy zawodów.
W programie mistrzostw były 22. konkurencje: 60 m, 200 m, 400 m, 800 m, 1500 m, 3000 m, 60 m przez płotki, 3000 m chód sportowy, 5 km uliczny chód sportowy, maraton, skok wzwyż, skok o tyczce, skok w dal, trójskok, pchnięcie kulą, rzut ciężarkiem, rzut dyskiem, rzut młotem, rzut oszczepem, pięciobój, sztafeta 4×200 m, sztafeta 4×200 m mix oraz 6 km i 8 km biegi przełajowe. Poszczególne konkurencje w większości odbywały się w Arenie Toruń, ale konkurencje rzutowe rozegrano na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego, konkurencje przełajowe – w lesie miejskim Rudelka, z kolei trasę chodu na 5 km oraz start i metę maratonu – na ulicy Bema.
Polacy prowadzą w klasyfikacji medalowej, mają już 60 wygranych 🙂
— Athletics News (@Nedops) March 21, 2024
Na filmie 60 m w kategorii powyżej 90. roku życia.
Złoto zdobył Henryk Wierzchowski (12.97 rekord Polski), 2. Grek Konstantinos Chatziemmanouil ustanowił rekord świata w kat. +95 – 13.72.pic.twitter.com/3ZgRjmqoEK https://t.co/Fz25aNYWy8
Dodatkowo, dla uczczenia setnej rocznicy maratonów w Polsce, władze europejskie przyznały toruńskim mistrzostwom prawo organizacji edycji specjalnej mistrzostw Europy w maratonie masters, w której mógł wystartować praktycznie każdy (więcej o maratonie pisaliśmy tutaj).
Wśród polskich zawodników medale zdobywali uznani zawodnicy, m.in. Aneta Lemiesz, Ewa Jagielska, Adam Czerwiński, Radosław Czyż, Jakub Adamczyk i wielu innych.
W mistrzostwach mogły startować osoby, które ukończyły 35 lat najpóźniej 17 marca 2024 roku. Górna granica wieku w tego typu zawodach nie jest określona, liczy się jedynie chęć startu. Zawody przygotowywane zostały pod szyldem European Masters Athletics (EMA), a Polski Związek Lekkiej Atletyki Masters był głównym organizatorem.
Galerie z poszczególnych dni mistrzostw dostępne są na stronie Facebookowej Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters.
Pełne wyniki Halowych Mistrzostw Europy Masters Toruń 2024.
(Na zdjęciu głównym najstarszy polski złoty medalista – Henryk Wierzchowski startujący na 200 m w kategorii M90, fot. Facebook.com/pzlamasters).
mam takie pytanie, bo wiadomo, że w Weteranach liczy się dokładny wiek:
Elimnacje zaliczyłem w niższej kategorii, a finał w wyższej
Obstawiam, że wg zgłoszenia do kategorii eliminacji. Zarówno eliminacje jak finał.
Natomiast myślę, że byłoby możliwe ewentualnie dopuszczenie od razu do startu z kategorią wyższa w eliminacjach, żeby nie było komplikacji w przypadku awansu 😉 Ale wymagałoby korespondencji z organizatorami 🙂
Sprawa jest bardzo prosta, biegasz w kategorii 35, liczy się data rozpoczęcia startów
z jednej strony tak, a z drugiej np będąc wyjątkowo dobrym czemu już będąc w kat M40-44 (bo zakladam, ze urodziny po eliminacjach) mam komuś w finale M35-39 zabrać miejsce medalowe?
To samo ze zdobywaniem minimów zrobię jako np kat niżej, ale chwilę pozniej jestem w wyższej kategorii – rocznikowo by to jednak mniej problemow robiło
O czym ty mówisz
W weteranach nie ma minimów
sero? nie widziałem… ale nie trudno mi sobie wyobrazić, by w takim razie np na 100m zgłosiło się 1000osób, lub więcej…
Tak wyglądają przepisy, powiem więcej Mistrzostwa rozpoczynały się 17.03 jeśli ktoś miał urodziny 18.03(w trakcie Mistrzostw) startował w kategorii w której był w momencie rozpoczęcia. Np 35, pomimo tego iż w dniu 18.03 ma 40 lat