ibiza
2 kwietnia 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Polacy w czołówce maratonu na Ibizie

1 kwietnia na hiszpańskiej wyspie Ibizie rozegrano maraton, który został zdominowany przez zawodników z Afryki. Zwycięstwa odnieśli William Cheboi z Kenii z czasem 2:21:16 oraz Etiopka Mónica Cheruto z wynikiem 2:48:05. Wysokie szóste miejsce w klasyfikacji generalnej zajął Maciej Łucyk (piąte wśród mężczyzn), który dobiegł do mety po 2 godzinach i 50 minutach.

Ibiza Marathon to jedno z najważniejszych sportowych wydarzeń na wyspie, gromadzące na trzech dystansach ponad 3500 biegaczy. Niestety tegoroczną edycją rządziły upał i wiatr, przez które faworyci biegu nie zdołali poprawić rekordów ustanowionych w poprzednich edycjach.

34-letni William Rutto Cheboi jako pierwszy przekroczył linię mety wśród wrzawy publiczności z czasem dwóch godzin, 21 minut i 16 sekund. Drugie miejsce zajął jego rodak Alex Kiprop, a podium uzupełnił Włoch Maximiliano Andrea Milani. Prawie 350 mężczyzn ukończyło malowniczą, choć niełatwą trasę maratonu. Na szóstym miejscu rywalizację ukończył Maciej Łucyk, a na ósmym Michał Błaszczuk.

Wśród kobiet zwyciężyła Etiopka Mónica Cheruto z czasem 2:48:05, wyprzedzając Mary Marshall (3:28:45) i Anne Duijsens (3:31:12).

8. Michał Błaszczuk 2:53:18

Na krótszym dystansie olimpijczyk Dani Mateo ustanowił nowy rekord, uzyskując czas 01:09:41. Zawodnik z Soriano dokonał tego w pięknej walce pokonując Carlosa Díaza (1:09:45). Trzeci był Włoch Federico Casati (1:16:48). Innym znakomitym sportowcem, który ukończył rywalizację, jednak na najkrótszym dysansie, była znakomita pływaczka Mireia Belmonte, która pokonała 12 kilometrów z wynikiem 1:06:05. Belmonte to hiszpańska pływaczka, mistrzyni olimpijska (2016), mistrzyni świata i Europy na długim i krótkim basenie, a także rekordzistka świata na basenie 25-metrowym.