ee41f5f70539602012905a48737757f8f8a819e8 2754x1446.jpg
27 lutego 2024 Bartłomiej Falkowski Newsy

Noah Lyles z największym kontraktem od czasów Bolta


Sześciokrotny złoty medalista mistrzostw świata – Noah Lyles, podpisał przedłużenie kontraktu z firmą adidas, aż do Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles w 2028 roku. Jego agencja, Global Athletics and Marketing, Inc., ogłosiła transakcję i zauważyła, że „umowa obejmuje szerokie zobowiązania zarówno na bieżni, jak i poza nią i jest największym kontraktem w lekkiej atletyce od czasu przejścia na emeryturę Usaina Bolta”.

Lyles jest sportowcem adidas od chwili, gdy przeszedł na zawodowstwo w szkole średniej po amerykańskich eliminacjach do igrzysk w 2016 roku. Zajął wtedy czwarte miejsce. Dokładne kwoty w dolarach ani szczegóły kontraktu nie zostały ujawnione, co jest typowe dla wielu kontraktów sportowych. Lyles zdobył trzy złote medale mistrzostw świata na 200 metrów z rzędu. Zeszłego lata dodał do tego bieg na 100 metrów i zdobył w nim złoto na Mistrzostwach Świata w Budapeszcie. Został pierwszym od czasu Usaina Bolta mężczyzną, który od 2015 roku zdobył złoto w obu konkurencjach. Lyles dodał także trzeci złoty medal w sztafecie 4×100 m. Jego rekordy życiowe na dystansach 100 i 200 metrów wynoszą 9,83 i 19,31.

Lyles w komunikacie prasowym powiedział: „Kiedy po raz pierwszy podpisałem kontrakt z Adidasem w 2016 roku wraz z moim bratem Josephusem, było to dla nas jak spełnienie marzeń. A dzisiaj to tylko kontynuacja tego dziecięcego marzenia. adidas nie tylko opiekuje się mną i moją rodziną na poziomie, jaki kiedyś mogłem sobie tylko wyobrazić, ale rozumie mnie i moją wizję – nie tylko chcę osiągnąć wszystko, co w mojej mocy w tym sporcie, zarówno na bieżni, jak i poza nią, ale chcę dokonać prawdziwych zmian i ulepszeń w sporcie oraz w sposobie jego prowadzenia dla pokoleń, które przyjdą po mnie. To mnie napędza.”

Lyles pobiegnie na 60 metrów podczas Halowych Mistrzostw Świata w Glasgow już w ten weekend. Przystępuje do zawodów z najszybszym na świecie czasem w tym roku wynoszącym 6,43.

Jak wysoki może być kontrakt sprintera? W zależności od tego, jak dokładne są listy, kiedy Usain Bolt znalazł się na liście najlepiej zarabiających sportowców magazynu Forbes w 2017 roku, oszacowano, że zarobił 34,2 miliona dolarów, przy czym szacunkowa wartość jego umowy z PUMA wynosiła ponad 10 milionów dolarów rocznie. Po erze Bolta zarobki znacząco spadły. Najlepiej opłacanym przez markę odzieżową biegaczem miał być Andre De Grasse, który za pięcioletni kontrakt dostał 11,25 ml dolarów. Wynika z tego, że przy założeniu długości kontraktu Lylesa do 2028 roku, rocznie może on dostawać minimum 2,3 mln dolarów pochodzących od maraki adidas.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Romek
Romek
1 miesiąc temu

A u nas większość na barterze. Miliony to Oni widzieli …. ale kredytów