Untitled design 2024 03 04T141208.050
27 marca 2024 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Najszybszy humanoidalny robot na świecie biega z prędkością 12 km/h


Chińscy naukowcy zbudowali najszybszego jak do tej pory humanoidalnego robota, chociaż na razie nie wygra on żadnego sprintu z najszybszymi ludźmi na świecie. H1 Evolution V3 porusza się z prędkością 12 km/h (5 min/km), ale w przyszłości może biegać jeszcze szybciej – informuje firma Unitree Robotics. To najszybszy tego typu humanoidalny android na świecie.

Mechaniczny rekordzista ma 1,8 metra wysokości i wagę niecałych 50 kilogramów. Potrafi też wspinać się, schodzić po schodach i tańczyć. Może przenosić ładunki o wadze do 30 kilogramów. Dolna część ciała humanoidalnego robota porusza się dzięki skomplikowanemu mechanizmowi mechanicznych stawów, które odtwarzają ruchy bioder i miednicy.

Na filmie opublikowanym 1 marca widać, jak H1 porusza się z maksymalną prędkością 3,3 metra na sekundę – co jest bardzo imponujące – choć firma twierdzi, że potencjalnie może osiągnąć prędkość 5 m/s. Na filmie potrafi także sprawnie wspinać się po schodach, skręcać i schodzić z powrotem w dół, a także wykonywać serię kroków do tyłu i na boki.

Wcześniej pisaliśmy również o tym, że robot Cassie pobił rekord Guinnessa w biegu na 100 metrów (24,73 s), jednak tamta konstrukcja nie była w pełni humanoidalna, jak robot H1.

Dodajmy, że robotom jeszcze daleko do prędkości, jakie osiągają najlepsi sprinterzy świata. W najszybszych odcinkach Usain Bolt potrafił biec z prędkością prawie 45 km/h.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Arti
Arti
18 dni temu

Pozazdrościć BMI.

Millennials
Millennials
18 dni temu

Ja się tego kur**stwa boje

Arnold
Arnold
18 dni temu

Do T1000 jeszcze mu brakuje

Krzysztof
Krzysztof
16 dni temu

Czy mozna schodzic w gore?

Na filmie potrafi także sprawnie wspinać się po schodach, skręcać i schodzić z powrotem w dół, a także wykonywać serię kroków do tyłu i na boki.