mo katir tras quedarse fuera de la final de 1500 en budapest un mundial en el que si correra la de 5000 metros sportmedia
16 lutego 2024 Bartłomiej Falkowski Newsy

Mo Katir przyznał się do winy – zawieszenie na dwa lata


Athletics Integrity Unit ogłosiło, że zawiesiło wicemistrza świata na 5000 metrów, Hiszpana Mohameda Katira, na dwa lata. Jego zawieszenie liczone jest od 7 lutego 2024 roku. Wszystkie jego wyniki uzyskane po 10 października 2023 zostały anulowane. Decyzja AIU, ciała zajmującego się zwalczaniem dopingu, oznacza, że Katira nie zobaczymy zarówno na Igrzyskach w Paryżu jak i na Mistrzostwach Świata w Tokio w 2025 roku.

Mohamed Katir przyznał się do naruszenia przepisów antydopingowych (ADRV) i został zawieszony przez Jednostkę ds. Uczciwości w Lekkiej atletyce (AIU) na dwa lata, po trzech naruszeniach polegających na niedostarczeniu informacji o miejscu pobytu w okresie 12 miesięcy.

We wtorek, 13 lutego, 25-letni biegacz średniodystansowy odesłał podpisany formularz przyznania się do naruszenia przepisów antydopingowych i zaakceptował wynikające z tego konsekwencje. Przyznał się do naruszenia Zasady 2.4 światowych przepisów antydopingowych w lekkiej atletyce (ADR).(Zaniechanie podania miejsca pobytu przez sportowca należącego do zarejestrowanej grupy poddawanej kontroli).

Katir przyznał się do trzech przypadków niedostarczenia informacji o miejscu pobytu w ciągu 12 miesięcy, począwszy od 28 lutego 2023 r. Są to kolejno:

  • niepodanie miejsca pobytu w dniu 28 lutego 2023 r.
  • opuszczony test/niezłożenie zgłoszenia w dniu 3 kwietnia 2023 r.
  • opuszczony test/niezłożenie zgłoszenia w dniu 10 października 2023 r.


Wszystkie wyniki Katira i zdobyte tym samym nagrody pieniężne od 10 października 2023 zostały anulowane.

W następstwie dyskwalifikacji Katira dyrektor AIU Brett Clothier, ponownie podkreślił znaczenie informacji o miejscu pobytu w badaniach przeprowadzanych bez powiadomienia poza zawodami (OOC) dla najlepszych sportowców z zarejestrowanej grupy testowej (RTP) AIU, szczególnie w roku olimpijskim gdy w grę wchodzą najwyższe nagrody.


„To kluczowy wymóg, którego muszą przestrzegać wszyscy sportowcy RTP. Bez dokładnych informacji o miejscu pobytu organizacje antydopingowe nie są w stanie prawidłowo przeprowadzić badań poza zawodami bez powiadomienia, które są kluczem do wyłapania każdego, kto stosuje doping i próbuje uzyskać nieuczciwą przewagę”

Brett Clothier – dyrektor AIU


„W okresie poprzedzającym Paryż 2024, aby zapewnić równe warunki działania, AIU przeprowadzi kompleksowy i oparty na informacjach wywiadowczych program testów poza zawodami na elitarnych sportowcach z całego świata. Istotnym elementem będzie tu zgodność z przepisami dotyczącymi miejsca pobytu. Elitarni sportowcy należący do RTP (Grupy najlepszych zawodników na świecie poddawanych wielokrotnym, niezapowiedzianym testom poza zawodami – przyp. red.) doskonale zdają sobie sprawę ze znaczenia wymagań dotyczących miejsca pobytu i otrzymują na ten temat obszerne informacje. Nie ma usprawiedliwienia dla popełnienia trzech przypadków niepowiadomienia o miejscu pobytu w okresie 12 miesięcy”.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zenek
Zenek
1 miesiąc temu

Marokanski oszust w barwach Hiszpanii tak jak złodzieje z tego kraju w Barcelonie..