biegi ultra3
20 kwietnia 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Mistrzostwa Polski w biegach górskich na 3 dystansach w Szczawnicy


W najbliższy weekend podczas festiwalu Pieniny Ultra Trail w Szczawnicy zostaną rozegrane Mistrzostwa Polski w biegach górskich na trzech dystansach. Podczas zmagań wyłoniona zostanie reprezentacja Polski na Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich i Terenowych, które odbędą się w Austrii w terminie 6-10 czerwca 2023 roku.

Do tej pory w biegach górskich rozgrywane były mistrzostwa Polski:

  • na krótkim dystansie,
  • na długim dystansie,
  • na dystansie ultra,
  • w stylu alpejskim,
  • w stylu anglosaskim.

W związku z tym, że od 2022 r. zostały połączone w jedną imprezę biegi górskie (Vertical, czyli bieg w stylu alpejskim i Mountain Classic, czyli bieg anglosaski) oraz biegi terenowe (Short Trail, czyli bieg na dystansie okołomaratońskim i Long Trail, czyli bieg ultra na dystansie około 80 km), tworząc Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich i Terenowych, aby uprościć sytuację PZLA, dopasowało Mistrzostwa Polski w biegach górskich pod konkurencje rozgrywane podczas MŚ. Od 2023 r. w Polsce będą rozgrywane MP w biegach górskich w 4 konkurencjach analogicznych do tych, które rozgrywane są na MŚ. Wobec tego w Szczawnicy rozegrane zostaną:

Mistrzostwa Polski w Biegu Alpejskim

  • piątek, 21 kwietnia, godz. 16:00 podczas Lubań Vertical,
  • dystans: 6,5 km, przewyższenie: +920m/-90m
  • bieg będzie kwalifikacją do Vertical’a.

Mistrzostwa Polski w na Krótkim Dystansie

  • sobota, 22 kwietnia, godz. 17:00 podczas Hardy Rolling,
  • dystans: 10,8 km, przewyższenie: +530m/-660m,
  • bieg będzie kwalifikacją do Mountain Classic (nazwa bieg na “Krótkim Dystansie” jest nietrafiona i posługując się dotychczasową nomenklaturą, precyzyjniejsze byłoby nazwanie go biegiem w stylu anglosaskim).

Mistrzostwa Polski na Długim Dystansie

  • sobota, 22 kwietnia, godz. 9:00 podczas Wielkiej Prehyby,
  • dystans: 44,1 km, przewyższenie: +2060m/-2060m
  • bieg będzie kwalifikacjami do Short Trail.

Faworyci

Tegoroczne MP zapowiadają się na najmocniej obsadzone mistrzostwa Polski! Na każdym dystansie, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, jest dużo “mocnych” nazwisk. Listy zgłoszonych na bieg alpejski i dystans krótki (anglosas) są niemal identyczne. Wśród faworytów znajdują się wielokrotni medaliści MP na dystansie krótkim i w stylu alpejskim: Sylwester Lepiarz i Piotr Łobodziński. Jednak grono faworytów nie kończy się na tych nazwiskach. Piotr Jaśtal, Dawid Malina, Dominik Tabor, Michał Dudczak czy Marcin Kubica na pewno będą chcieli powiększyć swój dorobek medalowy. 

Wśród kobiet listę faworytek otwiera Anna Celińska, która jest jedną z najbardziej utytułowanych biegaczek górskich, zdobywającą corocznie od 2010 r. medale MP (z przerwą macierzyńską w międzyczasie). Tuż za nią w rankingu medalowym plasuje się Anna Ficner i Mirosława Witowska (zgłoszona na bieg alpejski). Wśród faworytek znajdują się także: Paulina Tracz i Katarzyna Wilk. Jednak zawodniczki te zgłoszone są na wszystkie 3 dystanse, w tym również na Wielką Prehybę, czyli bieg maratoński, więc ciężko przewidzieć, na którym dystansie ostatecznie się pojawią, dotychczas najczęściej startowały właśnie na dystansie około maratońskim i dłuższym.

image0 1
fota: Pieniny Ultra Trail, Paweł Zając

Na dystansie długim zebrała się praktycznie cała śmietanka polskich, długich biegów górskich. Andrzej Witek (ciekawe czy w tydzień zregeneruje się po biegu na 69 km w Chorwacji), Marcin Rzeszótko (obrońca tytułu z zeszłego roku), Paweł Czerniak i Tomek Skupień (więcej sukcesów mają na ultra dystansach, ale na pewno tanio skóry nie sprzedadzą), Michał Rajca i Florian Pyszel – medali MP jeszcze nie mają, ale to także mocni zawodnicy. Czarnym koniem zawodów może być Rafał Matuszczak, który wygrał Puchar Świata w biegach górskich U18 w Słowenii, jest również srebrnym medalistą Mistrzostw Świata Juniorów w Biegach Górskich w Albanii. Ten 29-letni zawodnik wraca teraz do biegania po górach, jako senior. Podczas tegorocznej Transgrancanaria zajął 4 miejsce w biegu na 24 km, w którym zwyciężył Bartek Przedwojewski. 

W rywalizacji kobiet będą uczestniczyły: Martyna Kantor (posiadaczka trzech złotych medali na dystansie długim), Katarzyna Wilk (zajmuje obecnie trzecie miejsce wśród Polek w rankingu ITRA), Paulina Tracz (wielokrotna medalista MP na dystansie długim i ultra; tydzień temu zajęła drugie miejsce w biegu na 110 km w Chorwacji), Katarzyna Solińska (obecnie z największym powodzeniem radzi sobie na dystansach ultra, ale zdobyła również kilka medali MP na dystansie długim).

Co z ultra?

W Szczawnicy nie odbędą się jedynie Mistrzostwa Polski na dystansie ultra, które już po raz kolejny zostaną rozegrane podczas Chudego Wawrzyńca. PZLA zdecydowało, aby powołania na MŚ na Long Trail przeprowadzić na podstawie punktacji ITRA. Zawody rozgrywane w Szczawnicy od MŚ w Austrii dzieli około 1,5 miesiąca, co dla części zawodników mogłoby być zbyt krótkim odstępem czasu pomiędzy dwoma tak ważnymi imprezami.

Możliwość komentowania została wyłączona.