03 pieninyultratrail
18 kwietnia 2024 Karolina Obstój Newsy

Mistrzostwa Polski w Biegach Górskich już w najbliższy weekend


Impreza biegowa Pieniny Ultra Trail już po raz drugi będzie gospodarzem górskich Mistrzostw Polski w trzech konkurencjach. W dniach 19-20 kwietnia w Szczawnicy zgromadzi się śmietanka polskich biegaczy górskich. Walka będzie tym bardziej zawzięta, gdyż MP będą również eliminacjami do tegorocznych Mistrzostw Europy w Biegach Off-Road.

W zeszłym roku pierwszy raz – w ramach jednej imprezy biegowej – zorganizowano górskie Mistrzostwa Polski aż na trzech dystansach. Jak widać formuła ta zdała egzamin i w tym roku znowu podczas Pieniny Ultra Trail zostaną wyłonieni Mistrzowie Polski w biegu górskim typu Vertical, Mountain Classic i Short Trail. Listy startowe pękają w szwach.

Vertical

Zmagania rozpoczną się już w piątek 19 kwietnia od biegu Lubań Vertical. O 16:00 zawodnicy wyruszą z Tylmanowej na szczyt Lubania, który będzie metą zawodów. Biegacze będą mieć do pokonania 6,5 kilometra niemalże ciągłego podbiegu, przerwanego jednym zbiegiem liczącym niecały kilometr. Łączna suma podbiegów wynosi 920 metrów, a suma zbiegów to 90 metrów. W zeszłym roku najszybciej pokonał tę trasę Dawid Malina, któremu wbiegnięcie na Lubań zajęło 40 minut i 14 sekund. Wśród kobiet z bardzo dobrym czasem 46:47 zwyciężyła Anna Celińska. 

07 pieninyultratrail

Zeszłoroczni złoci medaliści powalczą o obronę tytułu również w tym roku. Oprócz Anny Celińskiej, faworytkami do medalu są m.in.: Beata Mazan – zeszłoroczna brązowa medalistka w Verticalu, Sylwia Kapusta-Szydłak – zeszłoroczna brązowa medalistka w Mountain Classic, Anna Ficner, Dominika Stelmach, Martyna Masłowska, które również mają na swoim koncie medale MP w biegach typu vertical.

Wśród mężczyzn – oprócz Dawida Maliny – o medal powalczą m.in.: Dominik Tabor – zeszłoroczny brązowy medalista w Verticalu, Michał Olejnik – biegacz na orientację, który w 2023 roku wywalczył złoto w biegu Mountain Classic, Sylwester Lepiarz – wielokrotny medalista MP w biegach górskich, Piotr Jaśtal, Daniel Dulski, Gabriel Kuropatwa

Lubań Vertical będzie eliminacjami do Mistrzostw Europy w Biegach Off-Road w konkurencji Uphill mountain race (7 km). Tegoroczne ME odbędą się we francuskim Annecy w terminie 31.05-2.06.

02 pieninyultratrail

Mountain Classic

Tegoroczne MP w konkurencji Mountain Classic – czyli biegu anglosaskim, którego specyfika polega na tym, że składa się on w podobnych proporcjach z podbiegów i zbiegów – odbędą się w ramach Chyżej Durbaszki. 20 kwietnia o 8:30 biegacze ruszą na trasę liczącą 20,6 km, gdzie łączna suma podbiegów wynosi 910 m, a łączna suma zbiegów 1050 m. W zeszłym roku MP Mountain Classic odbywały się na dystansie o połowę krótszym w ramach biegu Hardy Rolling. Tegoroczne wydłużenie dystansu jest podyktowane tym, że bieg będzie kwalifikacjami do ME w konkurencji Up & Down Mountain Race, który zostanie rozegrany na dystansie 16 km (kobiety) i 18 km (mężczyźni). 

W związku z tym, że Vertical odbywa się dzień wcześniej, część zawodników zgłosiła się zarówno do udziału w Verticalu, jak i Mountain Classic. Faworytkami do medalu są z pewnością: Anna Celińska – zeszłoroczna złota medalistka w Verticalu i Mountain Classic, Sylwia Kapusta-Szydłak, Patrycja Stanek – brązowa medalistka w biegu Skyrace U23 na Młodzieżowych Mistrzostwach Świata w Skyrunningu w 2023 r., Karolina Dul, Beata Mazan.

Wśród mężczyzn o medal powalczą m.in.: Sylwester Lepiarz, Dominik Tabor, Piotr Jaśtal, Gabriel Kuropatwa, Michał Dudczak, Daniel Dulski, Jakub Gorzelańczyk.

Short Trail

Mistrzostwa Polski w konkurencji Short Trail zostaną rozegrane podczas Wielkiej Prehyby na dystansie 43,7 km, z łącznym przewyższeniem wynoszącym +2060 m/-2060 m. Bieg wystartuje o 9:00 w sobotę 20 kwietnia. Biegacze powalczą jednocześnie o kwalifikacje do ME w konkurencji Trail Race (62 km). W zeszłym roku mistrzem Polski został Andrzej Witek, który dobiegł do mety z wynikiem 3:29:30, a wśród kobiet triumfowała Martyna Młynarczyk (wcześniej Kantor) z czasem 4:03:45.

05 pieninyultratrail

Martyna Młynarczyk również w tym roku pojawi się na starcie Wielkiej Prehyby i powalczy o czwarty z kolei złoty medal MP na dystansie okołomaratońskim. Oprócz niej o medal zawalczą m.in: Katarzyna Solińska – zeszłoroczna srebrna medalistka w Short Trail, Katarzyna Wilk – brązowa medalistka w Short Trail w 2023 r., Urszula Paprocka – złota medalistka MP na dystansie ultra w 2023 r., Alina Wyleżałek – srebrna medalistka MP na dystansie ultra w 2023 r., Dominika Stelmach, Kinga Kwiatkowska.

Jak zauważyliście Dominika Stelmach zgłoszona jest zarówno na Vertical jak i Short Trail. Dominika przekazała nam, że start w MP traktuje jako przygotowania do Comrades Marathon, który odbędzie się 9 czerwca. Na Verticalu powalczy o jak najwyższe miejsce i kwalifikację na ME, a Short Trail potraktuje jako trening. 

Lista faworytów do wywalczenia medalu wśród mężczyzn jest jeszcze dłuższa i każdy z wymienionych poniżej biegaczy posiada już medale MP. Niestety Andrzej Witek nie powalczy o obronę tytułu. Kontuzja, z którą się niedawno borykał uniemożliwiła mu start w MP. Na liście startowej znajduje się natomiast Rafał Matuszczak – zeszłoroczny srebrny medalista Short Trail, który dobiegł do mety niecałą minutę za Andrzejem Witkiem. Oprócz niego o medal powalczą Paweł Czerniak, Tomasz Skupień, Kamil Leśniak, Miłosz Szcześniewski, Dawid Malina, Marcin Świerc. 

Z pełną listą zgłoszonych zawodników można się zapoznać tutaj.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments