ingebrigtsen
12 grudnia 2022 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Klasyfikacja medalowa przełajowych Mistrzostw Europy

Wielka Brytania wraz Irlandią Północną zdominowały klasyfikację medalową ostatnich Mistrzostw Europy w biegach przełajowych, które odbyły się w Turynie, zdobywając łącznie 10 medali. Jest to niewątpliwie ogromny sukces drużyny, która od zawsze świetnie biegała biegi przełajowe. O fenomenie angielskich biegów przełajowych pisaliśmy już wielokrotnie i kolejny raz Brytyjczycy potwierdzili swoją dominację na starym kontynencie.

Brytyjczycy zdobyli w sumie 6 medali indywidualnych i 4 drużynowe. Złote medale zdobywali Charles Hicks (U23 mężczyzn) i Will Barnicoat (U20 mężczyzn) oraz drużyny mężczyzn i kobiet do lat 23, a także mężczyzn do lat 20. Srebrne medale zdobyli Emile Cairess (seniorzy), który zajął najlepsze miejsce indywidualnie od czasu Mo Faraha (srebro w 2009 roku), a także Megan Keith (kobiety U23), Zakariya Mahamed (mężczyźni U23) i drużyna seniorek. Brąz zawisł na szyi Alexandry Millard (U23 kobiety).

charles hicks
Charles Hicks

Drugie miejsce w klasyfikacji medalowej zajęła drużyna gospodarzy dzięki złotym medalom sztafety mieszanej 4 x 1500 metrów oraz znakomitej młodzieżówce Nadii Battocletti. Dodatkowo srebrne medale zdobyły drużyny młodzieżówek i seniorów. Trzecie miejsce w klasyfikacji medalowej europejskiego czempionatu zajęła Hiszpania, dla której złote medale zdobywali juniorka Maria Forero i drużyna juniorek.

Dla Polski były to kolejne mistrzostwa bez medali. Najlepsze miejsca indywidualnie zajęli Katarzyna Napiórkowska, która zakończyła na 17. miejscu w biegu juniorek, Maciej Megier – 23. w biegu młodzieżowców, Mikołaj Czeronek – 35. w biegu młodzieżowców i Sabina Jarząbek – 37. w biegu seniorek.