EKHDWYMROBFFLCBBG7RMSQYKQA
16 lutego 2024 Redakcja Bieganie.pl Newsy

John Heymans zakwalifikował się do Igrzysk Olimpijskich z pomocą Chatu GPT


Belgijski lekkoatleta osiągnął olimpijską normę kwalifikacyjną na 5000 metrów po tym, jak zapytał sztuczną inteligencję o najlepszy harmonogram startów na kolejne miesiące.

W Bostonie John Heymans pobiegł w czasie 13:03.46 i zakwalifikował się do igrzysk w Paryżu. 26-latek rozpoczynał karierę sportową od gry w hokeja, ale kiedy zdał sobie sprawę, że nie dostanie się do reprezentacji narodowej, przebranżowił się na lekkoatletę:

Na początku chciałem biegać maratony i ultramaratony, ale mój trener popchnął mnie bardziej w kierunku bieżni i biegów przełajowych – mówi zawodnik

Po ukończeniu studiów z zakresu bioinżynierii Heymans próbował zostać zawodowym sportowcem i wyjechał trenować w Kenii:

Nie miałem żadnych dochodów, ale rodzice pomogli mi przetrwać ten trudny okres. Chciałem otoczyć się najlepszymi sportowcami na świecie. Tam nic nie rozprasza: nie ma telewizji, kręgli, kina, nie można nigdzie wyjść. Można tylko trenować, jeść i spać. To nudne, ale idealne.

Później uzyskał kwalifikację do biegu na 3000 metrów na halowych mistrzostwach Europy w Toruniu w 2021 roku. Chcąc wystartować na Igrzyskach Olimpijskich, poprosił o pomoc sztuczną inteligencję:

Z pomocą Chatu GPT napisałem kod, aby określić, w których zawodach powinienem wystartować, aby mieć największe szanse na zakwalifikowanie się do Igrzysk Olimpijskich. Odpowiedź sztucznej inteligencji zaprowadziła mnie do Walnut w Kaliforni, Montgeron we Francji i do Bostonu – wyjaśnia

W Walnut uzyskał czas 13:16.88, ale do wymaganych przez World Athletics 13:05 jeszcze trochę mu brakowało. Dwa miesiące później startował w Walnut, gdzie zapomniał zabrać ze sobą kolców. Pożyczył je od zawodniczki startującej na 800 metrów, która miała taki sam rozmiar buta.

Belg zaprezentował się z dobrej strony i osiągnął wynik 13:14.16, co dało mu przepustkę na mistrzostwa świata w Budapeszcie. W stolicy Węgier miał czas 13:39,67 i odpadł w pierwszej rundzie.

Po osiągnięciu minimum olimpijskiego Belg chce w Paryżu awansować do biegu finałowego.

Foto: Team Belgium (Facebook)

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof
Krzysztof
1 miesiąc temu

W tym samym biegu, 5 osób złamało granicę 13:00, a byli to:

Adriaan WILDSCHUTT ( RSA), rocznik 98’Nico YOUNG (USA), rocznik 02’Edwin KURGAT (KEN), nie podanoGeorge MILLS (GBR), rocznik 99’Sam ATKIN (GBR), rocznik 93’Jezeli mnie wzrok nie myli to 91 (w tym Nikodem Dworczak z RP na pozycji 89) najlepszych wyników na 5000 na hali zostało ustanowionych na tejże bieżni.

Źródło: https://worldathletics.org/records/toplists/middlelong/5000-metres-short-track/all/men/senior/2024?regionType=world&windReading=regular&page=1&bestResultsOnly=true

Last edited 1 miesiąc temu by Krzysztof