gorce
31 stycznia 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Gorce Ultra-Trail WINTER 2023 już za miesiąc


Znane już wielu biegaczom górskim hasło przewodnie Gorce Ultra-Trail® WINTER to “Zimą zakochaj się w Gorcach”. Aby to zakochanie było możliwe zarówno dla początkujących jak i wytrawnych biegaczy organizatorzy przygotowali cztery dystanse do pokonania. Poczynając od najdłuższego Śnieżnego Wyzwania mierzącego 42 km, kończąc na 10-cio kilometrowym dystansie zimowej ZaDyszki. Oczywiście najkrótszy z dystansów jest formą “wyjścia naprzeciw” dla debiutantów, którzy chcieliby spróbować swoich sił w zimowych biegach górskich. Niby skromna dyszka-Zadyszka, ale jak to w górach zimą – odrobinę zmęczyć się trzeba 😉

25 lutego 2023 roku zawodnicy zimowej edycji biegu Gorce Ultra-Trail® WINTER zostaną przywitani przez gminę Ochotnica Górna już po raz piąty. Z roku na rok przybywa coraz więcej śmiałków chętnych na zmierzenie się z górami zimą. W związku z tym w nadchodzącej edycji biegu organizatorzy GUT Winter przygotowali ponownie cztery trasy. Pierwsza i tradycyjna już trasa – na Lubań – o długości ok 24 km będzie bardzo podobna do ubiegłorocznej, druga zdecydowanie dłuższa, z myślą o pasjonatach i doświadczonych biegaczach, gotowych na 42 km i około 2000 m przewyższenia. Kolejna trasa, mierząca 34 km – wyznaczona z myślą o tych, którzy są jeszcze niepewni dystansu maratońskiego w górach, ale już wprawni na dłuższych trasach i/lub przygotowują się do maratonu. Ostatnia, czwarta trasa to wspomniana Dyszka-Zadyszka, umiarkowanie wymagające 10 km na zachętę do spotkania z górami.

O pięknie Gorców i malowniczości gorczańskich panoram  przekonali się już uczestnicy letnich edycji, Organizatorzy przypominają jednak, że w zimie to piękno będzie połączone z niemałym wyzwaniem. Już samo poruszanie się w śniegu jest niecodziennym przeżyciem, wymagającym innej techniki ruchu, dając w zamian niesamowitą przyjemność.

Przygoda, zapierające dech w piersi widoki i radość czerpana z dźwięku skrzypiącego śniegu pod stopami to jedno. Należy jednak pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa i zapewnieniu sobie optymalnego komfortu podczas pokonywania trasy, a w szególności na tych najdłuższych dystansach. Dodatkowa zmienna podczas zimowego biegu to temperatura, która zobowiązuje biegaczy do uważnego przygotowania stroju i sprzętu obowiązkowego. Przydadzą się solidne buty, ciepłe skarpetki, stuptuty i wodoodporne rękawice. Zima ma swoje prawa!

„Trasy GUT Winter wyznaczyliśmy z myślą o dwóch elementach – pięknych widokach i dostatku śniegu. Zawodnicy wystartują z Ochotnicy Górnej, skręcając po ok 2 km w stromy podbieg na Studzionki. Droga na Studzionki to solidne wyzwanie – 250 m przewyższenia na odcinku niewiele dłuższym niż kilometr! Dalej będzie zdecydowanie łagodniej, przynajmniej na trasie 24 km. Zawodnicy tego dystansu pobiegną głównym grzbietem na Lubań i powrócą prawie tą samą drogą. Także w tym roku na trasie pojawi się zbieg drogą przez „jeziorka” prosto do centrum Ochotnicy Górnej. Zawodnicy dystansu 42 km będą mieli dodatkowo do pokonania dwa solidne podejścia na pasmo Lubania. Po wbiegnięciu na Studzionki i pięknej trasie grzbietem Lubania z panoramą Tatr skręcą z czerwonego szlaku na żółty i zbiegną do Mizernej, skąd po trawersie Rezerwatu Modrzewi trasa poprowadzi ich niebieskim szlakiem od góry Wdżar na Lubań. Następnie po zbiegu do Ochotnicy Dolnej i krótkim odcinku główną drogą zaczną się wspinać potokiem Kudowe i zielonym szlakiem, a potem zboczą na wąskie leśne ścieżki, aż do grzbietu Lubania. Tam od połączenia ze szlakiem czerwonym dołączą do zawodników z dystansu 24 i 34 km, zbiegając przez “jeziorka” do

Ochotnicy Górnej. Trasa  najkrótszego dystansu 10 km, ZADYSZKI, po wejściu na  Studzionki poprowadzi biegaczy kilka kilometrów w stronę Lubania czerwonym szlakiem, a potem ostro skręci w dół piękną drogą przez ośnieżony las prosto na metę.

Stęsknionym prawdziwej zimy i śniegu wrażeń nie zabraknie, ponieważ prawie cała trasa przebiega na wysokości ponad 900 m n. p. m. Z wielu miejsc będzie widać majestatyczne Tatry oraz pasmo Gorca, Pieniny, Beskid Sądecki i Wyspowy – nie przypadkiem Lubań już od XIX wieku słynie z najpiękniejszych widoków w całych Beskidach. Bazą zimowych zawodów będzie Ochotnica Górna, królestwo zimy w Gorcach. Biuro Zawodów oraz dekoracje odbędą się w Wiejskim Ośrodku Kultury, a start i meta biegów na placu kościelnym nad rzeką Ochotnica.

Na mecie będzie czekało ognisko, posiłek regeneracyjny, gorące napoje i przede wszystkim – pamiątkowy medal.

Kto podejmie wyzwanie? Tej zimy szczególnie warto!

gorce medal

Zapisy online przez stronę www.gorceultratrail.pl do 20 lutego. Zapraszamy!

Harmonogram wydarzeń:
24.02.2023, piątek
18.00-22.00 Biuro Zawodów; Wiejski Ośrodek Kultury, Ochotnica Górna
20.00-20.30 Odprawa techniczna, WOK, Ochotnica Górna (nieobowiązkowa)
25.02.2023, sobota
06.00 – 06.30 Biuro Zawodów “very last minute” dla dystansu 34 km i 42 km, WOK Ochotnica Górna
06.30 – 06.55 weryfikacja wyposażenia obowiązkowego przed wejściem do strefy startowej, dla dystansu 34 km i 42 km
07:00   start dystansu 34 km i 42 km
07.30 – 9.00      Biuro Zawodów “very last minute” dla dystansu 24 i 10 km, WOK Górna
09:00   start dystansu 24 km
09.30    start dystansu 10 km
19.00    Dekoracje zwycięzców i integracja, Wiejski Ośrodek Kultury, Ochotnica Górna

Dyszka – Zadyszka – 10 km
Dystans: 10 km, przewyższenie: +/- 440 m, limit czasu: 2,5 godziny
Opłaty:
– stawka aktualna – 80 zł
– stawka w biurze zawodów – 100 zł

Którędy na Lubań – 24 km
Dystans: 24 km, przewyższenie: +/-960 m, limit czasu: 6 godzin
Opłaty:
– stawka aktualna – 145 zł
– stawka w biurze zawodów – 160 zł

Zimny Wdżar – 34 km
Dystans: 34 km, przewyższenie: +/-1460 m, limit czasu: 9 godzin
– stawka aktualna – 180 zł
– stawka w biurze zawodów – 220 zł

Śnieżne Wyzwanie – 42 km
Dystans: 42 km, przewyższenie: +/-2080 m, limit czasu: 11 godzin
– stawka aktualna – 220 zł
– stawka w biurze zawodów – 260 zł

Informacje i zapisy: https://www.gorceultratrail.pl/winter/zapisy

Możliwość komentowania została wyłączona.