Znany na świecie cykl GTWS ma również swoją wersję lokalną. Polska jest przypisana do serii wraz z Czechami i Słowacją. W piątek w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Biegowego w Lądku-Zdrój odbędzie się jeden z biegów klasyfikacyjnych – Golden Mountains Trail. Kto powalczy na trasie?
GTNS CZE/SVK/POL – zasady
Biegi w ramach GTNS dla CZE/SK/POL to:
TOP 3 mężczyzn i kobiet z każdego wyścigu zostanie zaproszonych do udziału w biegu finałowym – Salomon Jesenický Maraton. 3 najlepszych mężczyzn i 3 najlepsze kobiety będą reprezentować GTNS CZE/SVK/POL na Wielkim Finale GTNS, który zgromadzi wszystkich lokalnych zwycięzców GTNS.
Pierwszych 3 mężczyzn i 3 kobiety z Wielkiego Finału GTNS otrzymają bilety na finał Golden Trail World Series (GTWS), który w tym roku odbędzie się na Maderze.
W Polsce o bilet na Wielki Finał GTNS można powalczyć w dwóch lokalizacjach: 15 lipca na Golden Mountains Trail w Lądku-Zdrój podczas Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich oraz tydzień później 22 lipca na Tatra SkyMarathon w Kościelisku.
Trasa w Lądku liczy 33 km z łącznym przewyższeniem 1500 m. Patrząc obiektywnie, trasa jest dość szybka i biegowa. W 2021 r. zwyciężył Słowak Andrej Paulen z czasem 2:38:42. Drugi był Andrzej Witek z wynikiem 2:44:54. Wśród kobiet jako pierwsza na metę dobiegła Ewelina Kowalik z wynikiem 3:36:22.
Patrząc na listy startowe, w tym roku faworytami są: Andrzej Witek (3 tygodnie temu pobiegł bardzo dobrze na Marathon du Mont-Blanc zajmując 7 miejsce, a 2 tygodnie temu ukończył maraton podczas Mistrzostw Europy Off-Road. Czy dał radę się zregenerować na kolejny długi bieg?), Taras Ivaniuta (w 2021 był trzeci na Golden Mountains Trail), Tomas Krivohlavek, Jiri Petr, Paweł Czerniak, Marcel Fabian, Vojtech Grun, Michał Rajca (zwycięzca tegorocznego ZUK’a, a 2 tygodnie temu z bardzo dobrym czasem wygrał 3x Śnieżka na dystansie Średnim, Roger Karwaczyński.
Póki co, wśród kobiet zgłoszone są m.in. Dominika Stelmach (podobno ma to być ostatni bieg górski Dominiki w tej części sezonu, ale znając Dominikę, to nie wiem czy wytrzyma). Angelika Szczepaniak (dla ultraski Angeliki 33 km, to będzie niczym sprint!), Elżbieta Kowalewska. Porównując listę kobiet z listą mężczyzn, wśród kobiet brakuje Czeszek i Słowaczek. Kto wie, może grono faworytów się rozmnoży?
Listy startowe to jedno, a kto pojawi się na starcie okaże się w piątek 15 lipca o godz. 15:00. Wyniki on-line będzie można śledzić tutaj.