Othmane
17 września 2023 Bartłomiej Falkowski Newsy

El Gourmi i Saina wygrywają w Blackmores Sydney Marathon


Rekordzista Maroka Othmane El Gourmi oraz Betsy Saina z USA byli najlepsi w maratonie w Sydney, który należy do prestiżowego cyklu World Athletics Platinum Label. W upalny niedzielny poranek, na mocno pofałdowanej trasie zawodnicy finiszowali pod słynna operą w Sydney, walcząc o zwycięstwo w biegu zaliczanym do tego samego cyklu co m.in. słynne World Marathon Majors. 

W biegu mężczyzn kilkunastoosobowa grupa zawodników biegła razem przez ponad połowę dystansu. Na około trzydziestym kilometrze zaatakowali rekordziści swoich krajów, czyli El Gourmi oraz Tanzańczyk Gabriel Geay. Mijając ten punkt w 1:30:58 Geay z życiówką 2:03:00 nie umiał utrzymać tempa Marokańczyka i powoli zaczął odpadać od lidera na 33. kilometrze, aż w końcu nie radząc sobie z warunkami został dogoniony przez następnych biegaczy i ostatecznie zszedł. Othmane El Gourmi wygrał z czasem 2:08:20. Drugi był Kenijczyk Laban Kipngetich (2:08:43), trzeci dobiegł Etiopczyk Getaneh Molla z wynikiem 2:11:22. Tak naprawdę jedynie El Gourmi utrzymał tempo z pierwszej połowy 1:03:56. Reszta zawodników nie była w stanie utrzymać narzuconego tempa. 

W wyścigu kobiet prowadząca grupa pokonała półmetek w 1:14:23, a 30 kilometrów w 1:46:22 i to wtedy Betsy Saina oraz Rahma Tusa z Etiopii oderwały się od reszty stawki. Na około pięć kilometrów przed metą reprezentantka USA oderwała się od rywalki i samotnie zmierzała do mety. Na ostatnich dwóch kilometrach do pracy zabrała się ponownie Tusk, która powoli zaczęła odrabiać stratę. Na szczęście dla Amerykanki meta była już bardzo blisko i przewaga jaką miała nad rywalką na 40. kilometrze wystarczyła do obrony pierwszego miejsca. Betsy Saina wygrała z 2:26:47, Rahma Tusa była tuż za nią z 2:26:53, trzecia dobiegła Gladys Chesir (2:28:43).

W trudnych warunkach wolno pobiegli rekordziści Australii i Oceanii. Ósme miejsce z 2:31:27 zajęła Sinead Diver mająca 46 lat (PB 2:21:34 Walencja 2022). Te same miejsce open zajął rekordzista kontynentu (2:07:31 Fukuoka 2022) Brett Robinson dobiegając z 2:23:05. Oboje zostali dzięki temu mistrzami Australii. 

W samym maratonie udział wzięło ponad 17 000 biegaczy i była to największa w historii impreza w tym kraju. W całym wydarzeniu, na które składały się też inne biegi uczestniczyło 43 tysięcy ludzi. Ogromne zainteresowanie oraz kręta trasa doprowadziły do tego, że rywalizującym na wózkach przeszkodzili biegacze będący na trasie. Zwycięzca Josh Cassidy z Kanady musiał stanąć i poczekać, aż prowadzący motocyklista utoruje drogę wśród biegaczy. Wśród kobiet na wózkach wygrała Madison de Rozario z Australii. 

Zdjęcie z nagłówka pochodzi z obozu w Maroku gdzie poznałem Othmane.

Wyniki

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jakub Mlynarczyk
Jakub Mlynarczyk
9 miesięcy temu

Warunki naprawdę trudne w tym roku. Niespodzianka pogodowa. Wiosna która pozwalała trenować w niesamotym komforcie 8-12°C w godzinach porannych przetransformowała się w +21°C o 7 rano z temperaturą szczytową +32°C. Ostatnie 10 kilometrów na odkrytej ulicy Oxford, plus pętla w Domain Park to katorga. Większość pace makerów padło, kilkanaście osób w szpitalu… Dodatkowo, lekki stres wśród zawodników ze względu na jakość powietrza, która była przeciętna od poniedziałku do soboty, ze względu na kontrolne palenie lasów Ku-Ring-Gai (ang. Bush backfires, które pozwalają zapobiegać rozpowszechnianiu się niekotrolowanych pożarów).
Inna ciekawostka: Ben St Lawrence legitymujący się życiówką na poziomie 2:12 i reprezentant Australii na 10.000m, walczył do końca kończąc bieg w 3:09.

Dawid
Dawid
9 miesięcy temu

W biegu mężczyzn kilkunastoosobowa grupa zawodników biegła razem przez ponad połowę dystansu. Wtedy zaatakowali rekordziści swoich krajów, czyli El Gourmi oraz Tanzańczyk Gabriel Geay. Mijając ten punkt w 1:30:58

To brzmi jakby połówkę zrobili w 1.31