lewandowska
15 stycznia 2024 Karolina Obstój Newsy

Edyta Lewandowska wygrywa Brazil135 i zdobywa kwalifikację na Badwater!

Ultra jest kobietą? Edyta Lewandowska dołożyła kolejną cegiełkę potwierdzającą, że sporo w tym powiedzeniu prawdy. Nie dość, że wygrała zawody wśród kobiet, to zwyciężyła również open i to z rekordem trasy! Najszybszy mężczyzna dobiegł ponad 1,5 godziny za Polką.

Brazil135 Ultramarathon to zawody rozgrywane na dystansie 135 mil (217 kilometrów) prowadzący z punktu A do B przez brazylijskie góry Serra Da Mantiqueira (pasmo Andów). Największą trudnością tego biegu z pewnością nie jest przewyższenie. Łączna suma podbiegów wynosi 5800 metrów, a suma zbiegów 5500 metrów, ale tylko około 20 mil trasy uważa się za płaskie, bez wzniesień i zbiegów. Większość terenu jest bardzo pagórkowata, z podbiegami o nachyleniu sięgającym nawet do 40%. Dodatkowo zawody odbywają się w styczniu, kiedy pogoda w Brazylii jest nieprzewidywalna. Zazwyczaj zapewnia dużo deszczu i błota, a gdy wyjdzie słońce, w ciągu kilku minut może zrobić się gorąco i wilgotno.

Z trasą Brazil135 najlepiej w tym roku poradziła sobie Edyta Lewandowska, która dobiegła do mety najszybciej ze wszystkich uczestników. Wygranie biegu przez kobietę wydarzyło się pierwszy raz w historii tego wyścigu. Pokonanie 217 kilometrów zajęło Edycie 27 godzin i 29 minut. Wynik ten jest nowym rekordem trasy! Godzinę i 43 minuty później do mety dobiegł utytułowany ultramaratończyk Norweg Simen Holvik, który w 2023 roku zajął drugie miejsce w Spartathlonie i zwyciężył w kategorii mężczyzn w Badwater, bo tam również został pokonany przez kobietę.

image1

Zgodnie z regulaminem „The Brazil135 Ultramarathon is not a race for BEGINNERS„. Żeby wziąć udział w biegu, trzeba spełniać warunki kwalifikacyjne:

• ukończyć co najmniej 2 biegi na 100 lub 100+ mil lub
  • ukończyć co najmniej 1 bieg Ultraman lub
  • ukończyć 1 bieg na dystansie 135 mil lub
  • znaleźć się w Top 3 Big Dog’s World Championship Backyard Ultra.

Gdy spełnia się te kryteria, można złożyć aplikację, a o zakwalifikowaniu się do zawodów decydują sędziowie. Ze względów logistycznych i bezpieczeństwa uczestników w  zawodach może wziąć udział maksymalnie 100 osób. Dla ultramaratończyków zawody te mają szczególnie znaczenie, ponieważ ukończenie Brazil135 zapewnia kwalifikację do udziału w słynnym Badwater w Death Valley w Kalifornii.