tokio duszynski
11 czerwca 2024 Bartłomiej Falkowski Newsy

Dyskwalifikacja polskiej sztafety 4 x 400 metrów mężczyzn


Polska sztafeta męska 4 x 400 metrów zajęła trzecie miejsce w swoim półfinale, które dawało pewne miejsce w finale. Kilka minut po biegu pojawiła się informacja o dyskwalifikacji wynikającej z nadepnięcia na linię podczas biegu.

Mimo pierwszych informacji o awansie, w systemie pojawiła się adnotacja o dyskwalifikacji sztafety męskiej. Czekamy na oficjalny protest polskiego sztabu i rozstrzygnięcie sytuacji. Powtórki pokazywały przekroczenie linii przez Maksymiliana Szweda biegnącego na pierwszej zmianie.

Czas jaki uzyskała polska sztafeta 3:01,31 był najlepszym w tym sezonie występem polskiego 4 x 400 metrów. Wynik ten był lepszy niż uzyskany podczas Mistrzostw Świata Sztafet na Bahamach.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
P R
P R
5 dni temu

Przekroczenie lub nadepnięcie linii jest jednym z najcięższych przewinień, ponieważ oznacza niepokonanie dystansu na którym się startuje. Bieżnia jest tak skonstruowana, że rzeczywiste 400 m wypada 30 cm od krawędzi bieżni lub linii. Sama krawędź (lub linia od punktu startu do mety) ma około 399,xx m. W zależności od długości prostej i promienia zakrętu może się różnić o kilka cm. Dlatego najlepiej biec środkiem toru, chociaż biegnąc tuż przy linii zyskuje się kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt cm, a to przy wyrównanym poziomie bardzo dużo, jednak w przypadku nadepnięcia lub przekroczenia oznacza dyskwalifikację za skrócenie dystansu.

Tom
Tom
5 dni temu

to ja mam pytanie o finał kobiet na 200 metrów. Szwajcarka nadepnęła kilka razy na linię. Czy to było zgodne z przepisami? Nie mogę znaleźć nigdzie odpowiedzi

Grześ
Grześ
5 dni temu
Reply to  Tom

Kambudżi też zauważyłem ale linia zewnętrzna chyba można nadepnąć

Baltazar
Baltazar
5 dni temu
Reply to  Grześ

Zewnętrzną na zakręcie można a na prostej nie ma znaczenia bo nie zmienia długości dystansu.