Bartłomiej Przedwojewski
4 sierpnia 2023 Karolina Obstój Newsy

Czy KAT będzie łaskawy dla Polaków?


Liczna grupa czołowych, polskich biegaczy górskich – z Barkiem Przedwojewskim na czele – zameldowała się austriackim Fieberbrunn na zawodach KAT100 by UTMB. Pogoda trochę utrudnia organizację zawodów, ale miejmy nadzieję, że KAT100 odbędzie się bez zakłóceń i przyniesie szczęście Polakom.

Podczas KAT100 odbędą się zawody na dystansie: Speed Trail 24 km, Marathon Trail 48,2 km, Endurance Trail 92 km i 100 Miles na 170 km. Oprócz tego rozegrana zostanie również rywalizacja drużynowa na dystansie 100 Miles, a do wyboru jest opcja drużyny dwu lub czteroosobowej. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi zasadami kwalifikacji na UTMB, pierwsza trójka kobiet i mężczyzn z biegów na 48, 92 i 170 kilometrów otrzymuje kwalifikacje na – odpowiednio – OCC, CCC, UTMB. KAT100 jest ostatnią okazją dla elity na otrzymanie “wejściówki” na tegoroczny bieg w Chamonix (albo wykorzystanie jej w 2024 roku).

Ze względu na ulewne deszcze zapowiadane od piątku wieczorem do soboty organizatorzy dokonali korekt na niektórych trasach. Z tego powodu trasa Marathon Trail będzie liczyła 47,8 km długości z całkowitym wzniesieniem 3030 m. Zatem w porównaniu do pierwotnych założeń trasa będzie krótsza o 400 metrów, a przewyższenie zmniejszy się o 190 metrów. Nowa trasa biegu 100 Miles będzie liczyła 161,4 km i 9040 m przewyższenia.

marathon trail

Ficek siódmy

W czwartek, 3 sierpnia o 18:00 na trasę wyruszyli biegacze najdłuższych dystansów. W nocnym Endurance Trail, który liczy 92 kilometry i 5110 m przewyższenia wystartował Roman Ficek, który na mecie zameldował się tuż przed szóstą rano i z czasem 11 godzin 46 minut i 10 sekund zajął siódme miejsce. W biegu zwyciężył Norweg Anders KJAEREVIK (9:57:58), drugi był Austriak Alexander HUTTER (10:09:50), a trzeci Hiszpan Cristofer CLEMENTE (10:41:52). W rywalizacji kobiet zwyciężyła Hiszpanka Claudia TREMPS, która z wynikiem 12:07:55 zajęła wysokie 11 miejsce open.

Pełne wyniki. 

Polacy w walce o kwalifikacje na UTMB 

Na dystansie maratońskim o kwalifikacje na tegoroczne (lub przyszłoroczne) OCC, czyli bieg na 50 km podczas – odbywającego się we francuskim Chamonix – UTMB powalczą:

  • Bartek Przedwojewski – który otwiera listę faworytów;
  • Marcin Rzeszótko – posiadane przez niego punkty UTMB Index plasują go na siódmym miejscu na liście faworytów;
  • Michał Rajca – który znajduje się na 8 pozycji pod kątem UTMB Index.

Najmocniejszymi rywalami Polaków będą z pewnością: Włoch Andreas REITERER i Słowak Peter FRANO – odpowiednio srebrny i brązowy medalista tegorocznych Mistrzostw Świata na dystansie Long Trail.

Na maratonie powalczy także Katarzyna Wilk, która wśród zgłoszonych kobiet zajmuje 3 miejsce pod kątem punktacji UTMB Index.

Maraton startuje w sobotę, 5 sierpnia o godzinie 7:00, a wyniki on-line można śledzić tutaj.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments