konferencja prasowa orlen copern
7 lutego 2023 Jakub Jelonek Newsy

Copernicus Cup 2023 – czy padnie rekord świata? [Program minutowy]


To będzie najważniejszy moment tej zimy w polskiej lekkiej atletyce! Plejada gwiazd z Polski i z zagranicy zaprezentuje się kibicom w trakcie ORLEN Copernicus Cup Toruń 2023. W sprzedaży pozostały pojedyncze bilety, więc jest duża szansa, że w środowe popołudnie toruńska hala wypełni się do ostatniego miejsca.

Jest absolutnie pewne, że emocji podczas dziewiątej edycji Orlen Copernicus Cup nie zabraknie. Cieszę się, że kolejny raz udało nam się ściągnąć doskonałych zawodników, którzy gwarantują znakomite widowisko i najwyższy poziom – mówi dyrektor ORLEN Copernicus Cup Toruń i prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki Krzysztof Wolsztyński.

Etiopka spróbuje pobić rekordu świata na milę!

W trakcie imprezy Gudaf Tsegay, pochodząca z Etiopii brązowa medalistka igrzysk w Tokio, będzie próbowała pobić rekord świata w biegu na jedną milę.

W sumie kibice w Toruniu obejrzą rywalizację w trzynastu konkurencjach – kobiety biegać będą na 60, 400, 800, 3000 metrów i 1 milę oraz 60 metrów przez płotki, natomiast konkurencji męskich będzie siedem – biegi na 400, 800 i 1500 metrów, bieg na 60 metrów przez płotki oraz skok wzwyż, skok w dal i skok o tyczce.

Medaliści olimpijscy wystąpią w Toruniu

Sponsorem strategicznym zawodów jest Miasto Toruń, sponsorem tytularnym PKN Orlen, a partnerem Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Na listach startowych jest wiele najmocniejszych nazwisk, m.in. medalistów ostatnich igrzysk olimpijskich – Brytyjki Keely Hodgkinson na 800 metrów (która powalczy z trzecią zawodniczką mistrzostw świata w Eugene – Kenijką Mary Moraą i czwartą w tych zawodach Etiopką Diribe Welteji), Greka Miltiadisa Tentoglou (w skoku w dal), Kubańczyka Maykela Massó (w skoku w dal) i Brazylijczyka Thiago Braza (w skoku o tyczce), który zmierzy się z Piotrem Liskiem i brązowym medalistą mistrzostw świata z Eugene – Filipińczykiem Ernestem Obieną. W wielu konkurencjach, w których startować będą najlepsi Polacy, kibice będą mogli zobaczyć wyjątkowe pojedynki z medalistami największych światowych imprez.

Najwyższa ranga na świecie – World Athletics Indoor Tour Gold

Zawodnicy lubią do nas przyjeżdżać z wielu powodów, ale jednym z najważniejszych jest publiczność. Toruńska publiczność jest znakomita, bo świetnie zna się na lekkiej atletyce, a do tego potrafi nagrodzić zawodników za ich wysiłek i umiejętności – dodaje Wolsztyński. Toruński mityng od wielu lat ma już swoją markę. Także w tym roku ORLEN Copernicus Cup Toruń znalazł się wśród siedmiu najwyżej sklasyfikowanych zawodów World Athletics Indoor Tour Gold.

Konferencja prasowa przed mityngiem:

Wśród gwiazd, które pokażą się w Arenie Toruń nie można pominąć też polskiej mistrzyni Europy Pii Skrzyszowskiej, której kilka dni temu na mityngu w Łodzi zabrakło jednej setnej sekundy do rekordu Polski na 60 metrów przez płotki.

W Toruniu stawka będzie bardzo mocna i bardzo szybkie bieganie. To mi może pomóc, żeby dobrze spiąć się na starcie, bo w Łodzi jednak sporo straciłam – mówi młoda gwiazda polskiej lekkoatletyki. W Toruniu zmierzy się z halową mistrzynią Europy Holenderką Nadine Visser i wicemistrzynią świata Jamajką Britany Anderson.

Wystąpią największe gwiazdy polskiej lekkiej atletyki

Kibice będą mogli wspierać większą grupę znakomitych polskich lekkoatletów, m.in. Ewę Swobodę, Adriannę Sułek, Angelikę Sarnę, Damiana Czykiera, Patryka Dobka, Mateusza Borkowskiego, Michała Rozmysa, czy pukającego do europejskiej czołówki Jakuba Szymańskiego. Swoboda będzie rywalizować z podwójną medalistką mistrzostw Europy w biegach sprinterskich Mujingą Kambundji, z kolei na płotkach zobaczymy obecnie drugiego na listach światowych Daniela Robertsa, przebojowego Rogera Iribarne, czy zwycięzcę mityngu w Karlsruhe Enrique Llopisa.

Warto również wspomnieć, że samorząd województwa kujawsko-pomorskiego zgłosił kandydaturę do organizacji Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce Kujawy Pomorze 2026. Decyzja o wyborze organizatora tej imprezy zapadnie w marcu.

Zawody od godziny 17:00 w środę pokażą Polsat Sport i Polsat Sport Premium 1, a od 18:00 także Super Polsat. Transmisja online na Polsat Box Go.

Program minutowy:

17:15         Ceremonia otwarcia
17:20                                                                                                          Skok wzwyż mężczyzn
17:25         60m ​przez płotki kobiet (eliminacje)
17:35         60m ​przez płotki mężczyzn (eliminacje)
17:47         60m kobiet (eliminacje)
18:05         1500m mężczyzn            
18:15                                                                                                          Skok o tyczce mężczyzn
18:20         400m kobiet
18:27         400m mężczyzn                                                            Skok w dal mężczyzn
18:35         1 mila kobiet
18:50         3000m kobiet
19:05         60m przez płotki kobiet FINAŁ
19:20         60m przez płotki mężczyzn FINAŁ
19:30         800m kobiet
19:40         800m mężczyzn
19:50         60m kobiet FINAŁ
20:05         Dekoracja zwycięzców

Możliwość komentowania została wyłączona.