cook 1
12 kwietnia 2024 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Biegiem przez Afrykę, ponad 16 tysięcy kilometrów


27-letni Brytyjczyk Russ Cook przebiegł z południa na północ Afryki, pokonując ponad 16 000 kilometrów. Swoje wyzwanie rozpoczął już w poprzednim roku, a ukończenie zajęło mu 352 dni.

Cook przebiegł przez 16 krajów, pokonując pustynie, góry i lasy deszczowe. W Angoli został napadnięty i okradziony. Stracił pieniądze, telefon, a także paszport. Uniknął też ataku grupy uzbrojonej w maczety.

W Kamerunie doskwierały mu problemy żołądkowe, a na trasie z Nigerii do Beninu zachorował na grypę. Musiał również zrobić sobie dwa dni przerwy z powodu kontuzji stopy i pleców.

Nie zabrakło też problemów urzędniczych. Przez brak wizy nie mógł przekroczyć granicy Algierii, ale tutaj pomogli mu brytyjscy parlamentarzyści.

russcook

Nie przeszkodziło mu to w drodze do celu, a przy okazji zebrał ponad 600 000 funtów dla dwóch organizacji charytatywnych – The Running Charity, wspierającej bezdomne młode osoby oraz Sandblast, która pomaga uchodźcom z Sahary.

Swoją podróż rozpoczął 22 kwietnia w najbardziej wysuniętym na południe punkcie RPA. Jako metę wyznaczył sobie najbardziej wysunięty na północ punkt Tunezji.

To nie jego pierwszy tak imponujący wyczyn. Zasłynął też tym, że w ciągu 66 dni przebiegł dystans 71 maratonów. To wyzwanie rozpoczął na kontynencie azjatyckim, a zakończył w Londynie.

Zdjęcia: Russ Cook Instagram

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments