china g53c973d62 1280
6 lipca 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Biegał za wolno. Stracił pracę


Chińska firma zwolniła pracownika, ponieważ ten pobiegł za wolno podczas zawodów. Pracodawca wymagał przebiegnięcia 5 km w czasie poniżej 30 minut. Niestety ta sztuka się nie udała i przez „brak pracowitości” musi szukać nowego zajęcia.

Sprawa trafiła do sądu. Za bezprawne rozwiązanie umowy pracownik utrzymał od firmy 6700 juanów (1200 dolarów).

Mieszkający w Suzhou pan Liu złożył początkowo pozew w wysokości 10 500 juanów (2000 dolarów) przeciwko swojemy byłemu pracodawcy.

Według chińskich mediów, Liu został poinformowany przez dyrektora firmy kilka dni po zatrudnieniu w czerwcu 2022 roku, że będzie musiał wziąć udział w teście biegowym. Jego koledzy ostrzegli go, że to nie był żart i że jeśli nie przebiegnie całego dystansu w wyznaczonym czasie (30 minut), to zostanie zwolniony.

Na niekorzyść pracownika działała też pogoda. 25 stopni Celsjusza i wilgotne powietrze na pewno uniemożliwiało zrobienie dobrego wyniku. Liu sam przyznał, że nie miał czasu na treningi, a po przebiegnięciu kilometra odczuwał objawy przypominające udar cieplny i wycofał się z rywalizacji. Następnego dnia został powiadomiony przez pracodawcę, że nie zaliczył okresu próbnego.

Pomimo kary w sądzie firma podtrzymała swoją decyzję, powołując się na zasady i przepisy dotyczące oceny biegów długodystansowych dla nowych pracowników. Słaby wynik Liu oznaczał, że nie nadaje się do ciężkiej pracy – twierdzi pracodawca.

Foto: Pixabay

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
yacool
11 miesięcy temu

Niech się się cieszy, że nie trafił do obozu na reedukację.

Jan
Jan
10 miesięcy temu

jeszcze jedna kadencja PIS i kto wie? Może i u nas takie testy będą normą