Poznaliśmy zwycięzców Międzynarodowego Maratonu Praskiego. Jako pierwszy linię mety przekroczył Etiopczyk Lemi Berhanu Hayle, który osiągnął czas 2 godzin 8 minut i 44 sekundy.
Hayle uciekł rywalom na 25 kilometrze. Kolejne miejsca na podium zajęli Kenijczycy: Kipkemoi Kiprono (2:10:28) i Joshua Kipkemboi (2:10:51).
– Jestem bardzo szczęśliwy. Chciałem tu wygrać i to się udało. Było ciężko, głównie z powodu nieprzyjemnego wiatru – powiedział Hayle, który w 2016 roku wygrał maraton w Bostonie.
Wśród kobiet najlepsza okazała się Etiopka Bedatu Hirpa (2:23:41). Druga była Kenijka Dorcas Jepchirchir Tuitoek (2:24:50), a trzecia kolejna z reprezentantek Etiopii Shewarge Alene (2:27:32).
– Wyścig miał świetny poziom. Nigdy nie ma się dość oglądania radości na twarzach biegaczy. Wszyscy z niecierpliwością czekamy już na jubileuszową, trzydziestą edycję maratonu – powiedział Carlo Capalbo, prezes komitetu organizacyjnego RunCzech, którego impreza otrzymała oznaczenie Elite World Athletics.
Maraton w Pradze stanowił jednocześnie mistrzostwa Czech. Złoty medal wśród mężczyzn zdobył Martin Edlman (2:22:19), a najlepszą Czeszką okazała się Petra Pastorová (2:47:03).
W zawodach wystartowało ponad 8000 biegaczy, z czego około połowę stanowili zawodnicy z zagranicy. Na trasie maratończyków wspierali kibice oraz 23 zespoły muzyczne, które występowały w ramach Marathon Music Festival, organizowanego przez RunCzech we współpracy z festiwalem United Islands of Prague. Ponadto odbyły się targi sprzętu sportowego, a organizatorzy zadbali też o najmłodszych, którzy mogli pobiec w biegach rodzinnych.
Sportowo zaangażowali się też uczniowie szkół średnich, którzy tworzyli sztafety startujące w tak zwanym Junior Maratonie. Polegało to na tym, że każda osoba pokonuje 4,2 km i przekazuje pałeczkę dalej, aż do biegacza, który zamelduje się na 42,195 km. W tej rywalizacji wzięło udział 2500 uczniów z Republiki Czeskiej.
Rekord trasy praskiego maratonu należy do Kenijczyka Alexandra Mutiso, który rok temu pobiegł w czasie 2:05:09.
Wyniki biegu mężczyzn znajdziecie TUTAJ, a biegu kobiet TUTAJ.
Myślę, że warto jeszcze dodać, że Berhanu wygrał w 2015 roku ORLEN WARSAW MARATHON.
Co tam u Kulki? Czemu ostatecznie nie pojawił się w Łodzi?