ASICS Mat. prasowy 3 1
6 maja 2024 Aleksandra Guzik Newsy

O ASICS Metaspeed Paris, Senior Product Marketing Manager marki, Rohan van der Zwet


Podczas ASICS Festival of Running marki ASICS mieliśmy niezwykłą okazję być na premierze najnowszego buta ASICS Metaspeed Paris, którego dwie wersje zostały szczegółowo przedstawione podczas wystawy w Palais de Tokyo. 

Rohan van der Zwet, Senior Product Marketing Manager marki ASICS, odpowiedział nam na kilka pytań związanych z modelem Metaspeed Paris. 

Zrzut ekranu 2024 05 6 o 09.47.15

Ola: Rohan, jaka jest największa zaleta butów ASICS Metaspeed Paris?

Rohan: Największą zaletą oczywiście jest to, że dzięki tym butom jesteś dużo szybszy. Stajesz się szybszym biegaczem. Metaspeed Paris to buty przeznaczone dla najlepszych sportowców, aby Ci mogli poprawiać swoje rekordy życiowe i ustanawiać nowe cele. Tak naprawdę więc, główną ich zaletą jest szybkość. Buty są super lekkie, super miękkie i super sprężyste, dzięki czemu mogą pomóc osiągać kolejne rekordy.

Recenzja Asics Metaspeed Sky Paris – Błażeja Brzezińskiego

O: Czy zatem buty ASICS Metaspeed Paris są liderem sprzedaży wśród całej gamy produktów marki ASICS?

R: To całkiem niezłe pytanie. Zdecydowanie nie i to jest interesujące. Wiele osób pomyśli, że te buty są „WOW”, bo są! Ale.. tak naprawdę są to buty dla tych, którzy pragną być superszybcy lub biegać bardzo szybko podczas zawodów. Wcale nie ma wiele takich osób. Spójrz na ludzi, którzy biegają. Większość z nich lubi biegać komfortowo lub potrzebuje pewnej stabilności i tego właśnie głównie oczekuje od butów. Nieliczni decydują się brać udział w zawodach. Jeśli spojrzysz w nasze portfolio jako lidera na rynku, powiedziałbym, że model Metaspeed Paris to mniej niż 1% ogólnej sprzedaży.

O: Które więc buty sprzedają się lepiej? Startowe czy treningowe? Wnioskując z wcześniejszej odpowiedzi pewnie będą to treningowe.

R: Dokładnie. Treningowych butów na pewno sprzedajemy najwięcej. Powodem tego jest to, że wiele osób nawet nie zamierza startować w zawodach, ale także buty startowe są w pewien sposób dość minimalistyczne. Chciałbym w ten sposób powiedzieć, że, jako producent, musimy mieć szeroki wybór butów treningowych, by później, decydując się na start, można było skorzystać ze startówek. Oczywistym jest, że najpierw należy trenować w butach do tego przeznaczonych, by finalnie sięgnąć po but przeznaczony do szybkiego, startowego biegania. 

O: Czy więc Metaspeed Paris są dedykowane jedynie dla szybkich biegaczy?

R: Niekoniecznie. Oczywiście są to buty stworzone i przeznaczone dla najszybszych biegaczy. Jednak nawet jeżeli nie jesteś najszybszy, te buty zrobią Ciebie szybszego. Jeżeli myślisz sobie, że te buty nie są dla Ciebie, bo daleko Ci do najszybszych biegaczy i nie powinieneś ich używać, zdecydowanie warto byś spróbował. Dzięki Asics Metaspeed Paris będziesz szybszy. Nie musisz być topowym sportowcem, żeby móc biegać w tym bucie, ale na pewno potrzebujesz trochę czasu, żeby się do takich butów przyzwyczaić, bo są zupełnie inne niż pozostałe. 

O: Rozumiem. Rohan, jakie widzisz wyzwania w rozwoju butów do biegania? Czy uważasz, że płytkę karbonową można jeszcze ulepszyć?

R: Można ulepszyć buty startowe. Zależy to również od modelu. Myślę, że w przypadku butów startowych, karbonowych, producenci będą skupiać się na lekkości i jeszcze większym zwrocie energii. Sama płytka węglowa może ulegać poprawie, ale w nieznacznym stopniu. Nie będzie to łatwe, bo tak naprawdę jest to już kwestia szczegółów. Może być jednak tak, że znajdzie się na przykład jeszcze lżejsza i bardziej sprężysta pianka. Sama płytka karbonowa jest już bardzo lekka i naprawdę dobrze stabilizuje piankę zapewniając odpowiedni zwrot energii. Nie sądzę również, by pojawiło się wiele butów karbonowych, które nie będą dedykowane biegom na zawodach, ponieważ taka jest ich funkcja.

O: Którzy biegacze zyskają najwięcej korzyści biegając w butach z karbonem i jak to wygląda w praktyce?

R: Z pewnością Ci, którzy chcą biegać bardzo szybko. Wszystko zależy od tego, jak na to spojrzysz. Teoretycznie im wolniejszy jesteś, tym więcej możesz zyskać. Powiedzmy, że można zwiększyć swoją ekonomię biegu o 2%. Przeliczając, jeżeli biegasz 2 godziny, to wzrost będzie nieznaczny, natomiast jeśli 4 godziny, to zyskany czas będzie dwukrotnie większy.

O: Jaka jest według Ciebie przyszłość butów do biegania?

R: Ogólnie rzecz ujmując?

O: Tak, ogólnie.

R: Odpowiedź można rozdzielić na dwie części. Po pierwsze, buty do szybkiego biegania staną się jeszcze lżejsze, jeszcze szybsze. Wszystko to będzie zależne od pewnych innowacji technologicznych, materiału wierzchniego i pianki, która może być jeszcze lżejsza. Rzeczy te będą powodować minimalizację wagi buta. Aktualnie widzimy tendencję do coraz wyższej podeszwy. Ja uważam, że w przyszłości podeszwa (pianka) będzie coraz niższa, ale zachowa te same właściwości, redukując swoją wagę. Może zmienić się również kształt buta. Na ten moment, według producentów „więcej znaczy więcej”. W pewnym momencie myślę, że dojdziemy do sytuacji odwrotnej i to „mniej” będzie znaczyło „więcej”.

O: Czy widzisz jakieś zagrożenia na rynku butów do biegania?

R: Nie, raczej nie. Myślę, że bieganie to bardzo łatwy sport, dostępny dla każdego. Każdy może wziąć buty do biegania i zacząć biegać. Przez pandemię wiele ludzi zaczęło biegać i już z tym sportem zostało. Przez ostatnie trzy, cztery lata, można zaobserwować wzrost liczny osób biegających. Zatem dla biegania nie widzę zagrożenia, a tym samym dla rynku butów biegowych, bo przecież nie powinno się używać do biegania innych butów, niż te do tego przeznaczone. 

O: Jaki jest zatem Twój ulubiony model butów do biegania?

R: To jest trudne pytanie! Powinienem teraz powiedzieć, że ASICS Metaspeed Paris!

O: Jesteś czynnym biegaczem? 

R: Biegam. Będę biegł maraton w Rotterdamie To będzie mój pierwszy maraton. 

O: Dziękuję bardzo za rozmowę!

R: Ja również!

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments