3CE42244 ABB5 4E37 92F1 81D0BDE72748 1 201 a
25 listopada 2023 Bartłomiej Falkowski Newsy

Antydoping bez tajemnic – warsztaty dla dziennikarzy


W Warszawie odbyły się warsztaty organizowane przez Polską Agencję Antydopingową  dedykowane dziennikarzom. W wykładach poprowadzonych m.in. przez dyrektora POLADA dr. Michała Rynkowskiego, czy dr. nauk farm. Andrzeja Pokrywkę zgromadzeni dziennikarze mogli wysłuchać o zawiłościach systemu antydopingowego, śledztwach i zagrożeniach płynących ze stosowania dopingu po to, by jeszcze lepiej przekazywać kibicom informacje dotyczące kolejnych, wykrytych przypadków. 

Na pierwszym z wykładów, który prowadził dr nauk farm. Andrzej Pokrywka wraz z dr inż. Olgą Surałą poruszany był temat tego w jaki sposób świadomie, bądź nie, sportowcy i całe sztaby łamią przepisy antydopingowe. 

Sportowcy łamią kodeks antydopingowy z niewiedzy między innymi przez przyjmowanie całkiem popularnych wlewów witaminowych. Wszelkie iniekcje w postaci większej niż 100 mililitrów na 12 godzin są zabronione. Mimo to jeszcze całkiem niedawno na wielu biegach promowane było przyjmowanie wlewów witaminowych w celu regeneracji po lub przed zawodami. W świadomości wielu amatorów biegania dalej jest to dozwolona praktyka, która jest przecież „tylko witaminami”. 

Prelegenci przytoczyli też przypadki, gdy do pozytywnego wyniku badań antydopingowych doprowadziło wcierane maści zawierającej zabronione substancje. Co ciekawe przedostanie się tych substancji do organizmu prowadziło przez dłonie, gdy właściciel chorego psa wcierał mu środek na poważne zmiany skórne. Wykazano także, że część dostępnych odżywek do włosów zawierających fibroblasty może dawać pozytywny wynik podczas kontroli.

Również słynny biegowy przypadek Shelby Houlihan, która została zdyskwalifikowana za obecność w jej organizmie nandrolonu nie jest tak oczywisty. Światowa Agencja Antydopingowa nie dała wiary tłumaczeniom, że środek ten przedostał się do jej organizmu z buritto. Jednocześnie WADA zdaje sobie sprawę, że w niektórych krajach poziom środków stosowanych do maksymalizacji efektywności hodowli bydła jest tak duży, że może wpływać na wyniki badań antydopingowych. Podczas młodzieżowych piłkarskich MŚ w Meksyku na ponad 200 przebadanych próbek, u prawie połowy zawodników wykryto zakazany środek, który jest powszechnie stosowany tam w hodowlach bydła.

Drugi warsztat dotyczył systemu ADAMS i procedury kontroli zawodników. ADAMS to obejmujący najlepszych sportowców system w ramach którego mogą być oni kontrolowani również pomiędzy zawodami. To przez trzy uchybienia w jednym roku Jakub Krzewina, zawodnik, którego obejmował system ADAMS, został zawieszony w rywalizacji. 

Słynne przypadki gdy kontrolerzy nie zastali zawodnika pod wskazanym adresem trzy razy w ciągu 12 miesięcy ciężko wytłumaczyć w inny sposób niż jako uchylanie się od badań lub totalne lekceważenie swoich obowiązków. Zawodnik sam wskazuje miejsce i jednogodzinne okienko do badań. Może takie miejsce i godzinę zmieniać praktycznie w każdej chwili po przez aplikację w telefonie lub stronę internetową. Nie wymaga to niczego trudnego poza profesjonalnym podchodzeniem do spraw sportowych. 

Więcej o dopingu możesz usłyszeć w jednym z odcinków naszego podcastu gdzie rozmawialiśmy z przedstawicielami Polskiej Agencji Antydopingowej. 

Jeśli masz wątpliwości czy dany suplement, lek czy preparat spełnia wymogi dotyczące zasad antydopingowych możesz znaleźć pomoc na specjalnej infolinii czy wysyłając maila.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments