wiącek
6 października 2022 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Aleksander Wiącek celuje w zwycięstwo podczas Mistrzostw Polski na 5km


Bum! Zaczynamy nasz nowy cykl PO MEDAL! Przepytujemy w nim profesjonalne biegaczki i biegaczy, którzy wystartują w Niepodległej Piątce na PGE Narodowym i będą bić się o miano najszybszych w kraju na dystansie pięciu kilometrów.

Na pierwszy ogień prawdziwy specjalista od „piątki”: 22-letni Aleksander Wiącek, biegacz średnio- i długodystansowy, mistrz Polski w biegu na pięć kilometrów z 2021 r.

Za co kochasz bieganie?
Aleksander Wiącek: Pierwsze pytanie, i od razu z grubej rury! (śmiech). Przede wszystkim za to, że w trakcie biegu mogę spojrzeć i zanurzyć się w głąb siebie. Biegając, poznaję też własne limity i staram się je przekraczać.

Co najbardziej lubisz w biegach masowych?
Atmosfera jest zupełnie inna, niż w trakcie biegów stadionowych. Uwielbiam, jak na linii startu wręcz wrze. Świetne jest też to, że mamy bezpośredni kontakt z amatorami, czasem naszymi kibicami, z którymi na najbliższe kilkanaście minut stajemy się rywalami.

Co jest kluczowe w rywalizacji na pięć kilometrów?
Silna głowa, ale koniecznie podparta tytaniczną pracą nad wytrzymałością. Jeśli nie masz wybieganych setek godzin na treningach, to samą głową nie pociągniesz „piątki” do samej mety.

Twój największy sukces w karierze biegowej to…
Sezon halowy 2021. Trzykrotnie otarłem się o minimum na Halowe Mistrzostwa Europy w biegu na trzy kilometry, raz zabrakło mi zaledwie sekundy. Myślę, że to był moment, w którym zbliżyłem się do europejskiej elity.

Jaki stawiasz przed sobą cel w Niepodległej Piątce?
Co by powiedzieć, by nie wyjść na zbyt pewnego siebie… No, trudno – zwycięstwo! A przede wszystkim dać z siebie maksa, zostawić serducho na asfalcie, by potem móc powiedzieć, że zrobiłem wszystko, by wygrać.

Jeśli chcesz dołączyć do Niepodległej Piątki – czyli oficjalnych mistrzostw Polski kobiet i mężczyzn w biegu na pięć kilometrów, które odbędą się 6 listopada – to zapisy wciąż trwają na stronie www.niepodlegla5.pl. Pamiętaj – nie musisz być profesjonalistą. Wystarczy, że kochasz bieganie.

Możliwość komentowania została wyłączona.