start
9 marca 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

80-latek szalał na 100 milach

David Blaylock z Salt Lake City z wiekiem staje się coraz szybszy. 80-letni biegacz poprawił swój zeszłoroczny wynik na 100 mil o ponad dwie godziny.

Mistrzostwa USA na dystansie 100 mil odbyły się w Henderson w stanie Nevada. Był to bieg towarzyszący Jackpot Ultra Running Festival. Blaylock pobiegł w czasie 29 godzin, 47 minut i 29 sekund.

Poza nim było jeszcze trzech ponad 80-letnich zawodników. Każdy z nich ukończył wyścig.

Blaylock dopiero na 95 mili wyszedł na prowadzenie. Przez większość trasy prowadził 83-letni Edward Rousseau, który ukończył wyścig w czasie 30:09:08. Pozostali 80-latkowie Ian Maddieson i Denis Trafecanty zajęli odpowiednio trzecie i czwarte miejsce z czasami 37:15:39 i 37:59:42.

Dla Blaylocka nie był to pierwszy start w Jackpot 100. Już kilka razy złamał 30 godzin. Rok temu nie był jednak tak szybki. Pobiegł w czasie 31:56:28.

80-latek biegał średnio 11 minut na kilometr. W historii byli jednak szybsi zawodnicy w tej kategorii wiekowej. Rekord USA należy do Maurice’a Robinsona, który rok temu w Kansas pobiegł w czasie 29:03:21.

Jeśli chodzi o kategorię open, to najlepszy na tegorocznym Jackpot 100 był Jonah Backstrom. 49-letni biegacz z San Francisco wygrał z czasem 14:11:03. Drugi był Zach Merrin (14:48:59), a trzeci Pete Kostelnick (15:47:24).

W wyścigu kobiet wygrała Sierra DeGroff. Mieszkanka Nevady wygrała w czasie 15:59:56. Podium uzupełniły: Lisa Cabilas (16:42:54) i Heather Huggins (17:09:29).