newyork
9 kwietnia 2024 Redakcja Bieganie.pl Newsy

750 tysięcy dolarów za zablokowanie mostu w ramach maratonu w Nowym Jorku


Nowojorski Urząd Transportu żąda 750 000 dolarów od organizatorów maratonu w Nowym Jorku. Pieniądze te mają stanowić rekompensatę za brak przychodów z opłat drogowych za przejazd przez most Verrazano-Narrows w trakcie rozgrywania maratonu.

To właśnie z tego słynnego mostu, który łączy Staten Island z Brooklynem, startuje nowojorski maraton. Co roku w dniu rywalizacji najlepszych biegaczy na świecie most jest zamknięty dla ruchu samochodowego, co nie podoba się niektórym nowojorskim urzędnikom.

Na ten moment jeszcze żaden wyrok nie zapadł w tej sprawie, a organizatorzy maratonu liczą na negocjacje. Już w poprzednim roku zostali obciążeni kwotą 150 000 dolarów za zamknięcie mostu. Teraz jednak opłata ma zdecydowanie wzrosnąć.

Verrazano-Narrows to most dwupoziomowy, dlatego rozwiązaniem może być udostępnienie biegaczom tylko jednego poziomu, podczas gdy drugi byłby w pełni przejezdny. Może się to wiązać z mniejszą liczbą osób startujących lub z większym rozciągnięciem biegu w czasie.

Głównym źródłem dochodu maratonu są opłaty startowe. Opłata rejestracyjna dla członków New York Road Runners wynosi 255 dolarów. Pozostałe osoby muszą zapłacić 315 dolarów. Jeśli Nowojorski Urząd Transportu będzie nieugięty, to startowe może jeszcze wzrosnąć.

Dyrektor generalny New York Road Runners Rob Simmelkjaer zwraca jednak uwagę, że w dniu wyścigu znacząco wzrasta liczba pasażerów metra i wskazuje na hipokryzję Nowojorskiego Urzędu Transportu, który sam się tym chwalił w swoim oświadczeniu: – „Zarówno maratończycy, jak i widzowie wybrali się metrem na niedzielny wyścig, odpowiadając za 2 304 683 płatne przejazdy, co jest najwyższym wynikiem w niedzielę od prawie czterech lat„.

W tegorocznym maratonie spodziewanych jest ponad 50 000 biegaczy. Jeśli zostanie wykorzystany tylko jeden poziom mostu Verrazano-Narrows, będzie to pierwszy raz od 1988 roku, kiedy oba poziomy nie będą używane podczas wyścigu.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
22 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
P R
P R
1 miesiąc temu

W Polsce to właśnie opłaty drogowe zabiły dziesiątki mniejszych, lokalnych biegów. Opłaty jakich żąda powiat lub gmina za udostępnienie drogi wielokrotnie przekraczają budżety takich biegów. Nieraz były to zawody gdzie startowało 50-100 osób z niewielkim wpisowym i symbolicznymi nagrodami od sponsorów.

Marcin
Marcin
1 miesiąc temu
Reply to  P R

Na przykład „dycha Wroactiv we Wrocławiu Nie dość że we Wrocławiu prawie nie ma biegów ulicznych to jeszcze ten im przeszkadzał. Niektóre biegi są przenoszone do sąsiedniej gmin co jest obciachem dla władz miasta Wrocławia.

Pozdro dla kopiuj wklej
Pozdro dla kopiuj wklej
1 miesiąc temu

Piszący fajnie przekipiowuje już nie pierwszy artykuł z runningmagazine kompletnie bezrefleksyjnie. Po pierwsze władze uprzedzały w poprzednich latach że ta taryfa ulgowa w końcu się skończy. Po drugie zaproponowali rozwiązanie jeśli ieg nie chce płacić tyle może startować z dolnego poziomu i po problemie. Tylko wtedy start trwałby dobę. Więc może zmniejszyć liczbę startujacych? Nie, no co wy. Kasa musi się zgadzać. To tak żeby pokazać wszystkim którzy nie sprawdzali faktów bo nie mają na to czasu i chęci. W 2023 wystartowało 51402 osoby. Średnio koszt pakietu to 285dol. Daje to kwotę 14 649 570 dol. Do tego dochodzą pieniądze od miasta, sponsorów tytularnych, technicznych, darowizny wielkich firm dające odpisy od podatków… Prawie 15 mln dolarów z samego wpisowego i te 750 tys dol jest problemem tak? Wiecie co jest problemem? Chciwość. Nie chcą się dzielić tortem. Najlepsze zdanie jest na końcu że jak urząd będzie nieugiety to opłaty mogą jeszcze wzrosnąć… Chwila. Ale czemu. Może oddać ten kawałek ogromnego zarobku jednak i nie muszą wzrastać. A nie nie nie 🙂A piszącym dla tego portalu zamiast tylko copy /translate/paste radzę myśleć na przyszłość co i w jakim tonie piszecie.

Baltazar
Baltazar
1 miesiąc temu

Czyli ty wolisz organizować aby budżet się nie spinał? Uważasz ,że przy ogromnych kosztach to dodatkowy 1mln dolców nie robi róznicy? Chyba żyjesz w jakimś innym świece.

Greg
Greg
1 miesiąc temu
Reply to  Baltazar

Nie zrozumiałeś. Nie napisał że nie robi różnicy. Z pieniędzy sponsorskich jest kolejne 5-6 milionów. Dyrektor biegu tę podwyżkę przedstawił jako gwóźdź do trumny. I biegacze będą musieli ją udźwignąć… Te 750 tys dolarów uważasz za kwotę porazajaca przy tym budżecie? Władze już dawno sygnalizowaly że pobieranie tak niskiej opłaty za zamknięcie mostu się kiedyś skończy. A dyr biegu po prostu nie chce oddać części tego i tak wielkiego tortu. Zachłanność. Pozdr

Baltazar
Baltazar
1 miesiąc temu
Reply to  Greg

Ty sobie kpisz? Dzięki maratonowi transport zarobił kilka razy więcej np bilety na metro itp. Co ty pleciesz człowieku? Nie znasz kosztów organizacji i myślisz,że lekką ręką może dorzucić 600 tys dodatkowo ?
Jaja sobie robisz albo specjalnie podgrzewasz temat

Greg
Greg
1 miesiąc temu
Reply to  Baltazar

Ty dalej nic nie zrozumiałeś… Ja nie znam kosztów organizacji bo org nie podaje, to tajemnica biznesowa… Ale widzę że ty znasz? 🤦🙂 I nigdzie nie zostało napisane lekką ręką. Piszesz tak żeby pisac? Pomyśl nad skalą choć chwilę. I jeśli już tak zdecydowanie rzucasz stwierdzeniami że dzięki maratonowi transport zarobił kilka razy więcej np bilety na metro to pytam ile razy więcej? Kilka to ile? Podaj dane, kwoty proszę. Odejmij od nieuzyskanych przychodów spowodowanych zamknięciem mostu. No to czekamy. Bo jak nie napiszesz konkretów to będę musiał napisać „Jaja sobie robisz albo specjalnie podgrzewasz temat 🙂

Baltazar
Baltazar
1 miesiąc temu
Reply to  Greg

Serio? Przecież to było podane. Ty chyba myślisz ,że oni 10mln mają na czysto…..a biegłeś tam chociaż lub byłeś w USA?
Co mam ci cytować? czytałeś artykuł? Tam są słowa Nowojorskiego Urzędu Transportu.
Jak masz ponad 2 mln przejazdu które stanowi dzięki maratonowi rekord w weekend maratoński x minimum 2,9$ to masz jakieś 6mln ekstra dla miasta z samego transportu. A autobus to 7$.

Greg
Greg
1 miesiąc temu
Reply to  Baltazar

Ale miałeś podać koszty organizacji biegu. To czekam. Kto napisał że oni 10 mln mają na czysto? Napisałem że przy budżecie 15 mln plus kolejne 6-10 mln od sponsorów zapłata 750 tys nie jest gwoździem do trumny sprawiającym że impreza jest nierentowna… Ale miałeś podać koszty organizacji maratonu (bo je znasz) żebyśmy mogli to przeanalizować. I jeszce koszty utrzymania i remontów tego mostu. A biegłeś tam? 🙂🤦

Baltazar
Baltazar
1 miesiąc temu
Reply to  Greg

Czyli co mają tak im podbijać ceny aby organizatorzy NYC wyszli na zero? Ty siebie słyszysz? Acha ciekawe ,że nie znasz kosztów ale już wartość kontraktów sponsorów obwarowanych umowami tajności to już znasz? Dobry z ciebie bajkopisarz
Wiadomo że biegłem dlatego mogę ocenić koszty organizacyjne a nie jak ty z kanapy pisać głupoty

Greg
Greg
1 miesiąc temu
Reply to  Baltazar

Chłopaku to że biegłeś i sikałeś w parku nie znaczy że cokolwiek możesz oceniać. Wejdź na portale anglojęzyczne jeśli znasz język i poczytaj informację z portali z których autor posta przekopiował tekst. Jeśli biegłeś w NYC to powinieneś ogarnąć. Budżet jest znany za poprzedni rok. Był potrzebny do rozliczeń z IRS (tamtejszy urząd skarbowy gdybyś nie ogarnął). Także to że ty nie doczytałeś to nie znaczy że tak nie jest. Gdzie napisałem że mają tak im podbijać ceny żeby org wyszli na zero? Co ty bierzesz? Napisałem że w tym budżecie około 20mln dol 750 tys dol nie jest kwotą decydującą o być lub nie być tego biegu. Jak ty dotarłeś do tych Stanów 😁 ale nadal czekam chyba nie tylko ja na koszty organizacji tego biegu (o których wiedzę posiadasz) utrzymania mostu, remontów i sprzątania po imprezie również. Pozdro z treningu 😉

Baltazar
Baltazar
1 miesiąc temu
Reply to  Greg

I ty znasz język? chyba google translator źle ci tłumaczy. najpierw piszesz o budżecie 10 , potem 15 a teraz o 20 . Masz pojęcie chachacha. Ja chociaż dotarłem do Stanów a ty zostałeś na poziiomie forów i google translator. A co ma sprzątanie do tego? chyba nigdy nie biegłeś w dużym zagranicznym maratonie. Pisząc te bzdury o remoncie mostu widać,że nigdy tam nie byłeś i nie biegłeś. Piszesz na zasadzie nie znam się ale wypowiem się.
Po tekście o sikaniu w parku to przynajmniej wiem,że tam nie byłeś 😉 BEKA

Last edited 1 miesiąc temu by Baltazar
Greg
Greg
1 miesiąc temu
Reply to  Baltazar

Baltazarku pisałem o budżecie 20 mln dol plus. Teraz na spokojnie sobie policz 15,mln przychodu z pakietów plus 5-6 mln przychodu od sponsorów. No proszę cię skup się. To daje ponad 20 mln tak? Dasz radę. To że dotarłeś do Stanów znaczy że ktoś cie tam prztransportował 🙂 rozumiesz? Zastanawiam się tylko jak ty wypełniałeś dokumenty? 🙂 Bo sam raczej nie. Co ma sprzątanie do tego? Wiesz jakim kosztem jest doprowadzenie obszaru startu /mety do stanu poprzedniego? Jeśli wyjechałeś poza swoją gminę faktycznie to powinieneś mieć wyobraźnię. Co do sikania w parku… Ty wiesz gdzie się kończy ten bieg prawda? 🙂 CENTRAL…. 🤣🤣🤣 oj kolego kolego. Fajnie że jesteś

Zibi
Zibi
1 miesiąc temu

Urzędnicy chyba nie zdają sobie sprawy że taki maraton to dziesiątki milionów dolarów od turystów więc musi on być atrakcyjny.

Baltazar
Baltazar
1 miesiąc temu
Reply to  Zibi

Taki Greg nie rozumie i urzędasy nie rozumieją. Dzicz i arogancja połączona z ignorancją.

Greg
Greg
1 miesiąc temu
Reply to  Baltazar

Taki Baltazar nie rozumie… Chłop nie rozróżnia skali wielkości dla niego budżet rzędu 20 mln dol plus chwieje się przy zapłacie 750 tys za korzystanie z kluczowego punktu miasta zarówno dla mieszkańców NYC jak i uczestników biegu maratońskiego… Dzicz i arogancja połączona z ignorancją… I wyobraźnią 6 latka 🤦😁

Baltazar
Baltazar
1 miesiąc temu
Reply to  Greg

Wyobraźnię 6latka to ty masz bo myślisz ,że to jakieś klocki lego. Chyba nie ogarniasz ,że NYC maraton to ogromne koszty .

Greg
Greg
1 miesiąc temu
Reply to  Baltazar

Nie brnij… 🙂🤦

Baltazar
Baltazar
1 miesiąc temu
Reply to  Greg

Głupoty trzeba tępić a ty pewne nawet urodzin w życiu nie zorganizowałeś bo nie miałbyś kogo zaprosić chachacha

Greg
Greg
1 miesiąc temu
Reply to  Baltazar

Kolego, po pierwsze ha ha ha (w gimnazjum nie było o h i ch). Po drugie śmiało napisz o tych kosztach. Chętnie poczytamy 😉 wyrastasz tu na ikonę rzetelności, wśród klaunów oczywiście 😁

Baltazar
Baltazar
1 miesiąc temu
Reply to  Greg

Ty pajacu:
Jak jest poprawnie ha ha czy cha, cha?
Wielki słownik ortograficzny języka polskiego pod redakcją Edwarda Polańskiego podaje, że wszystkie wyrazy dźwiękonaśladowcze oznaczające śmiech mogą być pisane zarówno z literą h jak i ch, a zatem cha, cha! albo ha, ha!, che, che! albo he, he!, chi, chi! albo hi, hi!

Greg
Greg
1 miesiąc temu
Reply to  Baltazar

Super 🙂 hahaha pierwszą rzecz udało ci się sprawdzić. Etap pierwszy za tobą. Teraz etap 2. Czekamy na dane o kosztach 🤣😁 nieustannie