ngetich
19 listopada 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

22-letnia Kenijka z drugim wynikiem w historii w biegu na 10 kilometrów

Agnes Ngetich z Kenii wygrała rywalizację kobiet na dystansie 10 kilometrów podczas zawodów Urban Trail de Lille, pokonując trasę w znakomitym czasie 29 minut i 26 sekund. Jest to drugi czas w historii biegu na 10 kilometrów kobiet, tuż za wynikiem Etiopki Yalemzerf Yehualaw (29:14). We francuskiej miejscowości padło również wiele innych wartościowych wyników. W sumie 20 zawodników pokonało granicę 29 minut.

Na dystansie 10 kilometrów wśród mężczyzn najszybszy okazał się Etiopczyk Gemechu Dida, który osiągnął czas 27:16. Tuż za nim finiszowali Bravin Kiptoo z Kenii oraz Chimdessa Debele z Etiopii. Bardzo dobrze zaprezentowali się gospodarze: 24-letni Bastien Augusto (27:40) oraz 25-letni Donovan Christien (28:05). Augusto wskoczył na trzecie miejsce all-time w swoim kraju oraz piąte w Europie. Siedemnaste miejsce zajął rekordzista Europy na 10km Julien Wanders (28:51).

8.Donovan CHRISTIENFRA28:05

Wśród kobiet najszybsza była wspomniana Ngetich, która w tym roku biegała już 29:24 podczas festiwalu biegowego w rumuńskim Brasov, jednak wynik ten nie został uznany ze względu na zbyt krótką trasę. Ngetich ma już na swoim koncie brązowy medal Mistrzostw Świata w biegach przełajowych. W Lille wyprzedziła na mecie Kenijki Emmaculate Acholi oraz Christine Njoki. Bardzo dobrze zaprezentowała się również reprezentantka Holandii Maureen Koster, która okazała się najszybszą zawodniczką z Europy z czasem 31:25.

8.Maureen KOSTERNED31:25

W Lille rozegrano również biegi na dystansie 5 kilometrów, gdzie również padły bardzo dobre wyniki. Bieg mężczyzn wygrał Kenijczyk Reynold Cheryuiot (13:21), wyprzedzając Norwega Narve Nordasa (13:26) oraz Etiopczyka Melkeneh Azize (13:28). Wśród kobiet wszystkie trzy miejsca na podium padły łupem zawodniczek z Etiopii. Wygrała Wubrist Aschal (14:41), Asmareh Anley (14:41), Yalemget Yaregal (15:04).