F OehMBW0AA5kR3
19 listopada 2023 Bartłomiej Falkowski Newsy

Mistrzostwa NCAA w przełajach – dominacja faworytów i aż sześcioro Polaków w finałach


W Charlottesville w stanie Wirginia rozegrano Akademickie Mistrzostwa USA w Biegach Przełajowych. Już na dwa dni przed wydarzeniem sprzedano wszystkie 5000 biletów przeznaczonych dla kibiców. Dzień przed wydarzeniem przeprowadzono profesjonalną konferencję prasową rodem z największych imprez „dorosłych” biegaczy. Poza poziomem organizacyjnym na wysokim poziomie stało też samo bieganie. Wygrali faworyci Parker Valby i Graham Blanks, którzy byli niepokonani w całym sezonie przełajowym. W biegu wystąpiło także sześcioro Polaków.

Podczas konferencji prasowej, Valby, która świetnie radzi sobie od dwóch sezonów w biegach przełajowych została zapytana o to ile razy w tygodniu trenowała w sezonie jesiennych przełajów. Odpowiedziała, że biegała dwa lub trzy razy w tygodniu, a jej objętość sięgała maksymalnie około 50 kilometrów (trochę ponad 30 mil). Do tego zawodniczka wykonuje dużo ćwiczeń na ARC Trainer czyli specjalnym rodzaju orbitreka.

Wyścig kobiet i samotny bieg

Mimo tak skromnego kilometrażu Valby zdominowała wyścig kobiet. Sześciokilometrową trasę pokonała w 18:55,22 z 11 sekundową przewagą. Na konferencji prasowej powiedziała, że były 3 lub 4 minuty, gdy była zamknięta w dużej grupie biegaczek. Ale gdy już wyszła na prowadzenie pomyślała: „Teraz nie ma oglądania się za siebie… Jeśli się na to zdecydowałam to muszę to zrobić”. Zawodniczka reprezentująca stan Floryda zdominowała resztę biegu nie dając szans innym biegaczkom.

MiejsceImię i nazwiskoUniwersytetCzas
1.Parker Valby Florida18:55,2
2.Doris LemngoleAlabama19:05.7
3.Olivia MarkezichNotre Dame19:10.0
121.Emilia MikszutaCalifornia Baptist University20:49.3
134.Klaudia KazimierskaOregon20:54.4
167.Katarzyna NowakowskaUtah21:10.2
177.Zofia DudekStanford21:15.4
215.Maja DziałoszewskaCalifornia Baptist University21:44.1

Rywalizację drużynową wygrał NY State z 123 punktami. O jeden punkt wyprzedzając Northern Arizona Univeristy (124). Trzecie miejsce przypadło Oklahoma State (156). W klasyfikacji brane jest pod uwagę pięć najlepszych miejsc z każdej drużyny.

Bieganie na finisz u mężczyzn

Bieg mężczyzn rozegrano na dystansie dziesięciu kilometrów. Zwycięzca Graham Blanks rozegrał bieg taktycznie. Cierpliwie trzymam się grupy, zanim zaczął uciekać na kilometr przed końcem wyścigu i był w stanie ograć Habtoma Samuela z Nowego Meksyku (17. miejsce na Mistrzostwach Świata w przełajach w biegu seniorów). Blanks pokonał trasę na 10 km w czasie 28:37,7 i wygrał o trzy sekundy.

MiejsceImię i nazwiskoUniwersytetCzas
1.Graham BlanksHarvard28:37.7
2.Habtom SamuelNew Mexico28:40.7
3.Ky RobinsonStanford28:55.7
167.Nikodem DworczakEastern Kentucky31:14.1 

W rywalizacji drużynowej Oklahoma State University zwyciężył z 49 punktami. Drugie miejsce zajęła reprezentacja Northern Arizona z dorobkiem 71 punktów. Trzecie miejsce wywalczyli Brigham Young University (196 punktów).

Sam występ w finałach przełajów NCAA to duże wyróżnienie. W kilkustopniowych eliminacjach trzeba pokonać tysiące innych biegaczek i biegaczy. O całym systemie rozgrywek możecie przeczytać w naszym artykule na temat NCAA. W rozgrywkach przełajowych męskich udział bierze prawie tysiąc szkół i reprezentowany przez niemal 15 tysięcy zawodników. W przypadku kobiecych przełajów liczby te są jeszcze większe. To nieco ponad 1000 szkół i 15 tysięcy zawodniczek.

Biegi przełajowe są w USA jedną z najpopularniejszych dyscyplin w rozgrywkach akademickich. Przyciągają tysiące kibiców na trasach zawodów, jak i przed telewizorami. Co roku rozgrywki rodzą nowe gwiazdy i bohaterów. W tym roku poza zwycięzcami uwagę kibiców przykuł m.in. Matthew Richtman. W biegu na 10 kilometrów na znaczniku pierwszego kilometra był na 204. miejscu. O tym jak biega się przełaje w USA może świadczyć fakt, że był na tak odległym miejscu przebiegając ten kilometr w 2:41,3! Na kolejnych kilometrach przesuwał się w klasyfikacji. Na półmetku był 64, a ukończył na 26. miejscu.

Bardzo duże znaczenie w rozgrywkach ma rywalizacja drużynowa. Wszyscy zawodnicy podkreślają, że taki charakter zawodów pozwala na wykrzesanie z siebie maksymalnych możliwości. Jedną z takich historii opisuje w książce „Jak bardzo tego chcesz?” Matt Fitzgerald. W tym roku o zwycięstwie wśród kobiet zdecydował jeden punkt. Trzeci raz z rzędu wygrała drużyna NY State. Tak z drużynowego zwycięstwa na mecie cieszyła się Katelyn Touhy, która była piąta, a rok temu wygrała indywidualnie.

Pełne wyniki

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tom
Tom
9 dni temu

Literówki „Velby” czy „NY State” martwią. Ale bardziej martwi błąd merytoryczny. W 2016 Oregon Ducks też wygrały jednym punktem… 🙂

Tomasz
Tomasz
9 dni temu

Bieganie NCAA XC wdzięczny temat. Bardzo dużo różnych zajawek jest w temacie. Akurat na Ducks’16 trafiłem przypadkiem, fajna relacja z wewnątrz https://www.youtube.com/watch?v=uiZleHBTDSQ

bbc
bbc
9 dni temu

w tytule wspomniane o 6 Polakach i w sumie tylko tyle? Kto to i jak im poszło?

bbc
bbc
8 dni temu

o NIE, tego wcześniej nie było podane!