4 stycznia 2014 Redakcja Bieganie.pl Lifestyle

Znamy sekret sukcesów Usaina Bolta i innych Jamajczyków?


Dlaczego tak mały kraj jak Jamajka, z liczbą ludności zbliżoną do liczby mieszkańców Rzymu, posiada tak wielu fenomenalnych sprinterów? Według najnowszych badań odpowiedź na to pytanie może być zaskakująca. Naukowcy twierdzą, że powodem jest bardziej symetryczna – w porównaniu z innymi narodowościami – budowa ciała Jamajczyków.

2.jpg

Szukanie odpowiedzi na pytanie dlaczego niektóre reprezentacje dominują w poszczególnych konkurencjach lub dyscyplinach sportowych towarzyszy nam nieustannie. Wielokrotnie rozmawiamy o tym co daje przewagę Kenijczykom i Etiopczykom w biegach długich, a także dlaczego Amerykanie i Jamajczycy dominują w sprincie. Nowe wyniki badań naukowców pozwalają nam uzyskać nieco zaskakującą odpowiedź na pytanie dotyczące fenomenu Jamajczyków.

Badania nad symetrią ciała

Jak się okazuje istotą problemu może być symetria ciała Jamajczyków. Badanie nad nią rozpoczęło się w 1996 roku, kiedy to dokonano pomiaru symetrii 300 dzieci ze szkół podstawowych z jamajskich obszarów wiejskich. Średnia wieku badanych osób wynosiła wówczas 8 lat.

Przez lata wraz z obserwacją rozwoju badanych dzieci dokonywano kilku testów w tym testy szybkościowe przeprowadzone w roku 2010. Na ich podstawie naukowcy odkryli, że dzieci z najbardziej symetryczną budową ciała, a przede wszystkim z najbardziej symetrycznymi kolanami były najczęściej w grupie osób, które potem osiągnęły najlepsze wyniki w sprincie.

Nasze badania wykazały, że jamajskie dzieci mają bardziej symetryczne nogi w porównaniu do dzieci europejskich – mówi profesor John Manning z Northumbria University w Newcastle. – Ponadto okazało się, że osoby, które na początku badania charakteryzowały się najbardziej symetrycznymi nogami, a przede wszystkim kolanami uzyskały najlepsze czasy w naszym teście sprinterskim.

1.jpg

– Myślę, że wyniki naszych badań po części mogą wyjaśniać sukcesy Jamajczyków odnoszone w konkurencjach sprinterskich – dodaje prof. Manning. Aby mieć jednak tego pewność, musielibyśmy z większą dokładnością przyjrzeć się najlepszym sprinterom i dokonać kilku testów genetycznych. Ponadto warto byłoby porównać uzyskane dane z przedstawicielami innych narodowości.

Chcąc dowiedzieć się więcej na temat innej z przyczyn fenomenu najlepszych sprinterów polecamy nasz artykuł z października: 83 najszybszych i tylko jeden biały. Fenomen Afryki Zachodniej.

Źródło: independent.co.uk

Możliwość komentowania została wyłączona.