Redakcja Bieganie.pl
Badania nad symetrią ciała
Jak się okazuje istotą problemu może być symetria ciała Jamajczyków. Badanie nad nią rozpoczęło się w 1996 roku, kiedy to dokonano pomiaru symetrii 300 dzieci ze szkół podstawowych z jamajskich obszarów wiejskich. Średnia wieku badanych osób wynosiła wówczas 8 lat.
Przez lata wraz z obserwacją rozwoju badanych dzieci dokonywano kilku testów w tym testy szybkościowe przeprowadzone w roku 2010. Na ich podstawie naukowcy odkryli, że dzieci z najbardziej symetryczną budową ciała, a przede wszystkim z najbardziej symetrycznymi kolanami były najczęściej w grupie osób, które potem osiągnęły najlepsze wyniki w sprincie.
– Nasze badania wykazały, że jamajskie dzieci mają bardziej symetryczne nogi w porównaniu do dzieci europejskich – mówi profesor John Manning z Northumbria University w Newcastle. – Ponadto okazało się, że osoby, które na początku badania charakteryzowały się najbardziej symetrycznymi nogami, a przede wszystkim kolanami uzyskały najlepsze czasy w naszym teście sprinterskim.
– Myślę, że wyniki naszych badań po części mogą wyjaśniać sukcesy Jamajczyków odnoszone w konkurencjach sprinterskich – dodaje prof. Manning. – Aby mieć jednak tego pewność, musielibyśmy z większą dokładnością przyjrzeć się najlepszym sprinterom i dokonać kilku testów genetycznych. Ponadto warto byłoby porównać uzyskane dane z przedstawicielami innych narodowości.