Zagłosuj na wolski projekt biegowy
Drodzy biegacze, mieszkańcy Warszawy!
Przez 11 dni, w okresie do 16 do 26 czerwca 2015 r., będziecie mogli sami zdecydować, na co będzie przeznaczona część budżetu poszczególnych dzielnic Warszawy. Będzie to głosowanie II edycji budżetu partycypacyjnego. Każdy mieszkaniec stolicy, bez względu na wiek i to czy jest w Warszawie zameldowany, będzie mógł oddać swój głos na projekty, które uważa za najbardziej potrzebne. Wybrane projekty będą realizowane w 2016 r.
Jeden z tych projektów to projekt biegowy i oczywiście najbardziej zależy mi, żebyście zagłosowali właśnie na niego. Jest to projekt oznaczony numerem 28 na liście ogólnodzielnicowych projektów na Woli. Nosi on nazwę „Cykl cotygodniowych, ogólnodostępnych treningów biegowych oraz comiesięcznych, otwartych zawodów biegowych na dystansie 10 km”. Opis projektu znajdziecie tu:
https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/taskPropose/2374
Wróćmy na razie do zasad głosowania związanego z budżetem partycypacyjnym na rok 2016. Pierwszą decyzją jaką musicie podjąć, jest określenie, w której z 18 warszawskich dzielnic chcecie oddać swój głos. Można głosować tylko w jednej dzielnicy, więc ten wybór jest ważny. Mam nadzieję, że wielu z Was zdecyduje oddać swój głos na Woli.
Niektóre dzielnice, także Wola, podzielone są na mniejsze obszary, które także trzeba wybrać i w ramach projektów dotyczących tych obszarów oddać swój głos. Są także projekty ogólnodzielnicowe, do takich właśnie należy wolski projekt biegowy, o którym mowa niżej. Możecie zagłosować osobno w ramach wybranego obszaru dzielnicy i osobno na projekty ogólnodzielnicowe. Każdy obszar ma przydzieloną konkretną kwotę do wykorzystania, osobny budżet jest do wykorzystania przez projekty ogólnodzielnicowe. W przypadku Woli łączny budżet to 4 551 000 zł, z czego na projekty ogólnodzielnicowe przeznaczono 1,5 mln złotych.
Aby głosować świadomie, należy zapoznać się z projektami dotyczącymi danego obszaru i całej dzielnicy. Głosując możesz wybrać dowolną liczbę projektów. Ale musisz pamiętać, że łączny koszt realizacji wszystkich wybranych przez Ciebie projektów nie może być większy niż kwota dostępna w wybranym obszarze i na poziomie ogólnodzielnicowym (w przeciwnym wypadku Twój głos zostanie policzony jako nieważny). Możesz więc zagłosować na wiele tanich projektów lub tylko kilka droższych.
Jeśli zdecydowałeś, na które projekty oddasz swój głos, możesz w dniach 16-26 czerwca 2015 r. zagłosować na jeden z trzech sposobów:
2. Zagłosować można również papierowo – przychodząc do wybranego urzędu dzielnicy (w godzinach jego pracy, pomiędzy 16 a 26 czerwca) i wrzucając do urny wypełnioną kartę do głosowania. Papierową kartę do głosowania będzie można pobrać w urzędach dzielnic od pierwszego dnia głosowania, czyli od 16 czerwca.
3. Możesz również przekazać swój głos pocztą na adres właściwego urzędu dzielnicy z dopiskiem „Budżet partycypacyjny 2016”. Żeby głos był ważny, musi wpłynąć do urzędu pomiędzy 16 a 26 czerwca 2015 r. (kartę do głosowania będzie można pobrać ze stron internetowych od 16 czerwca 2015 r. lub w Wydziale Obsługi Mieszkańców właściwego miejscowo urzędu dzielnicy).
Namów do udziału w głosowaniu także swoich znajomych i sąsiadów (oczywiście także biegaczy). Każdy mieszkaniec Warszawy może zagłosować tylko raz. Jeżeli zagłosujesz więcej niż jeden raz (np. zagłosujesz przez Internet i osobiście), wtedy wszystkie Twoje głosy zostaną uznane za nieważne. Jeżeli łączny koszt realizacji wybranych przez Ciebie projektów przekroczy kwoty dostępne na poziomie ogólnodzielnicowym lub w wybranym obszarze lokalnym, Twój głos również nie będzie ważny. Głosować mogą tylko osoby mieszkające w Warszawie (nie trzeba być jednak zameldowanym, nie trzeba być mieszkańcem Woli). W głosowaniu może wziąć udział każdy mieszkaniec Warszawy bez względu na wiek. Do 10 lipca 2015 r. zostaną ogłoszone listy projektów (w każdym z obszarów), które zdobyły najwięcej głosów i będą zrealizowane w 2016 roku.
Tyle na temat zasad głosowania. A teraz chciałbym przedstawić projekt nr 28 z listy projektów ogólnodzielnicowych Woli, którego jestem autorem. Mam nadzieję, że będziecie na niego głosować.
Wielu z Was miało możliwość uczestniczenia w zeszłym i bieżącym roku w imprezach biegowych, organizowanych w Parku im. E. Szymańskiego pod nazwą Szybko po Woli. Jest to cykl biegów rozgrywanych na dystansie 10 km (4 pętle po 2500 m), poprzedzonych biegami dziecięcymi na dystansach 100, 300 i 600 m oraz zakończonych sztafetą rodzinną 3 x 500 m. W ramach cyklu prowadzona jest łączna klasyfikacja, a zawodnicy w niej uwzględnieni nagrodzeni są m.in. imiennymi medalami z wygrawerowanymi wynikami poszczególnych biegów. Prowadzone są klasyfikacje wiekowe co 5 lat, w zeszłym roku zwycięzców każdej z nich nagrodzono nagrodami rzeczowymi aż do czwartego miejsca. W biegu głównym uczestniczy obecnie około 150 zawodników, w biegach dziecięcych jest ich kilkudziesięciu.
Wolski projekt biegowy zgłoszony do budżetu partycypacyjnego na rok 2016 stanowi rozwinięcie koncepcji cyklu Szybko po Woli. Jeśli projekt zostałby przegłosowany, wszyscy chętni do udziału w biegach Szybko po Woli mogliby to robić bezpłatnie. Wiązałoby się to oczywiście ze wzrostem frekwencji oraz podwyższeniem standardów organizacji, m.in. wprowadzeniem czipowego systemu pomiaru czasu, rozszerzeniem świadczeń dla biegaczy, ciekawszą oprawą muzyczną, rozbudowaniem zabezpieczenia medycznego imprezy itp. Szybko po Woli stałoby się sporą, cykliczną imprezą biegową z całkowicie bezpłatnym uczestnictwem.
Ponadto projekt nr 28 zakłada organizowanie w wolskich parkach cotygodniowych treningów biegowych (np. w sobotę rano) pod kierunkiem fachowców – trenerów lekkiej atletyki. Zajęcia takie byłyby również bezpłatne i ogólnodostępne. Wykorzystane tu byłyby ziemne ścieżki Lasku na Kole, trawiaste tereny parkowe w okolicach ulicy Księcia Janusza z kilkoma niewielkimi wzniesieniami oraz Park Moczydło z Górką Moczydłowską. Ponadto w treningach używane byłyby siłownie „pod chmurką” oraz instalacje kalisteniczne, przewidziane do budowy w ramach budżetu partycypacyjnego w 2015 r. Treningi odbywałyby się z podziałem na grupę początkującą i zaawansowaną. Dla grup treningowych comiesięczne zawody w Parku im. E. Szymańskiego (czyli Szybko po Woli) miałyby charakter kontrolny, sprawdzający postępy treningowe.
Mam nadzieję, że opisany wyżej wolski projekt biegowy, figurujący na liście projektów ogólnodzielnicowych dla Woli pod nr 28, pozyska sympatię biegaczy i kandydatów na biegaczy z Woli i całej Warszawy. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyście stali się uczestnikami tego projektu i jego beneficjentami. Jeżeli chcecie nimi być, trenować możliwie bezpiecznie i efektywnie oraz mieć możliwość udziału w bezpłatnych zawodach na dobrze zmierzonej trasie o długości 10 000 m oraz w konkurencjach dziecięcych i rodzinnych – głosujcie na wolski projekt biegowy!
Jan Goleń