25 stycznia 2016 Redakcja Bieganie.pl Lifestyle

Sztuka cierpienia (The hurt artist)


Basia Szuster: Książka ta przedstawia historię Shane Niemeyer’a. Człowieka, którego życie nie było usłane różami. Wychowany był przez niezwykle surowego ojca. Jako młody chłopak miał zapędy sportowe, lubił pływać na desce surfingowej, jeździć na rowerze wraz z przyjaciółmi. Niestety jego droga zboczyła z toru sportowego i coraz częściej zaczął uciekać w alkohol, który po pewnym czasie przestał wystarczać, dlatego zaczynał sięgać po narkotyki. Zaczynając od tych najsłabszych matamfetaminy, kokainy po heroinę wstrzykiwaną wprost do żyły. Okres ten był pasmem niepowodzeń, nieustannej zmiany szkół, miejsc zamieszkania, zmiany otoczenia przyjaciół. Dotychczas podjęte terapie kończyły się niepowodzeniem. Jego najwyższym priorytetem stało się zdobywanie pieniędzy na ,,odloty”. Niestety fundusze na te cele były zdobywane w rabunkach, wyłudzeniach. Podczas jednej z takich akcji został aresztowany i skazany na więzienie. Pasmo tego typu wydarzeń oraz nałóg wywołały chęć targnięcia się na życie. Nieudane samobójstwo stało się przełomowym momentem w życiu Shane, który zapragnął zmienić swoje życie. Usilnie obudził w sobie swoje marzenie sprzed wielu laty zostania IronManem.  Pomógł mu w tym program więzienny. Resocjalizacja dedykowana takim ludziom jak on:  narkomanom-przestępcom. Pierwszą wiedzę dotycząca triathlonu, treningu siłowego posiadł w więzieniu z licznie zgromadzonej literatury. To na więziennym spacerniaku, pokonywał pierwsze kilometry, a trening siłowy wykonywał w siłowni dla przestępców oraz na schodach. Po wyjściu na wolność myśl zostania człowiek z żelaza ( IronManem), pomagała mu w trudnych chwilach w dążeniu do upragnionego celu. Na jego drodze, pojawiało się wielu wspaniałych ludzi, pomagających w przygotowaniach, wspierających go. Swoje pierwsze kroki zaczął kierować w stronę zawodów biegowych, w końcu triathlonowych.

Niewątpliwą cechą w jego sposobie myślenia wyróżniająca go na tle innych sportowców była chęć bycia coraz lepszym, motywowania się tym nie ile osób jest za mną, gorszych ode mnie,  tylko ile jest ludzi jest przede mną, lepszych ode mnie. Jego treningi charakteryzowały się bardzo ciężką pracą, brakiem dostatecznej regeneracji. Na przestrzenni czasu zdobywał coraz więcej wiedzy dotyczącej treningu, odżywiania. Swoją zdobytą wiedza, pasją i miłością do sportu chciał dzielić się z innymi. Usilnie dążył, aby to stało się jego sposobem na życie. Tak też się stało i został trenerem personalnym. Sport pomagał mu w ciężkich i trudnych momentach życia. Pomógł mu odbudować relacje z ojcem, przetrwać jego śmierć oraz przez triathlon poznał osobę z którą chciał spędzić resztę życia.

Książka ta jest godna polecenia wszystkim tym, którzy poszukują motywacji do biegania lub ją utracili. Pozwala zrozumieć jak marzenia, stawianie sobie celów i praca nad ich osiągnięciem uczy nas o wiele więcej niż mogłoby się wydawać. Między innymi charakteru, ducha walki, relacji z innymi ludźmi. Nie jest to tylko zwykła droga do osiągnięcia danego celu, ale również sposób na lepsze życie. Książka ta zawiera liczne opisy doświadczeń podczas pokonywanych zawodów. Zawiera kilka cennych uwag i spostrzeżeń dotyczących taktyki czy odżywiania (np. cenna wzmianka o ćwiczeniach plymoetrycznych). Dzięki opisanym błędom żywieniowym Shena, można dowiedzieć się czego lepiej unikać przed zawodami.

Osoby poszukujące pozycji zawierającej bardzo dużo merytorycznych rad i wskazówek nie znajdą ich tutaj. Książka ta zawiera raczej opis pokonywania własnych granic, samodoskonalenia, przebiegu zawodów, kariery sportowej z perspektywy kolegi – biegacza. Czyta się ją niezwykle przyjemnie.


Podrzucenie tej książki jest dobrym sposobem pomocy osobom borykającym się z nałogami, depresją. Niezwykle wymowne i uderzające jest wspominanie przez Shane przyjaciół od strzykawki, kieliszka, którym nie udało skierować się toru ich życia na inny bieg i niestety przedwcześnie umierali w różnych okolicznościach. Być może to bodziec do refleksji nad życiem ludzi ,, z problemami”  do zmiany go i postawienia sobie nowych celów w życiu.

Shane Nimeter, Gary Brozek
Przekład Piotr Cieślak
Sztuka cierpienia (The hurt artist)
Wydawnictwo Galaktyka, 2015
ISBN: 978-83-7579-454-0

https://www.galaktyka.com.pl/product,,741.html

Możliwość komentowania została wyłączona.