run for the ocena
28 maja 2021 Redakcja Bieganie.pl Lifestyle

Run For The Oceans


Marka adidas i organizacja Parley idą na wojnę z plastikiem. Za każdy przebiegnięty od dzisiaj (28 maja) kilometr pomysłodawcy akcji „Run For The Oceans” oczyszczą równowartość 10 plastikowych butelek z plaż. Wystarczy pobrać aplikację adidas Running i dołączyć do wyzwania. Kilometry można zbierać do 8 czerwca. 

Wydaje się, że za PRL-u ludzie byli bardziej eko. Mleko rozlewano w szkło i dostarczano Polakom pod drzwi, natomiast kiełbasę, ciastka, czy jajka pakowano w papier. Obecnie żyjemy natomiast w erze plastikowych butelek i foliowych torebek, a Matka Ziemia ma coraz większe problemy, żeby te stosy odpadów przetrawić. Plastik zyskał popularność, ze względu na trwałość i niskie koszty produkcji. Aktualnie coraz częściej mówi się jednak o nim, jako realnym zagrożeniu dla światowej fauny i flory.

Rozgrzewka przed runs for the oceans

Szacuje się, że 70% powierzchni naszej planety zajmują oceany. Badacze przestrzegają, że jeśli nie zajmiemy się plastikowymi odpadami, w roku 2050 w wodach będzie więcej plastikowych śmieci, niż ryb. Plastik znaleziono we wnętrzu prawie 700 gatunków zwierząt bytujących nad oceanami: wielorybów, ryb, czy nawet morskich ptaków Szacuje się, że plastikowa torba „żyje” średnio 12 minut. A kiedy ją wyrzucimy, potrzeba aż 1000 lat, by uległa rozłożeniu. Na świecie produkuje się około 1 biliona jednorazowych toreb plastikowych rocznie. Miliony kończą w oceanach. Z plastikiem można zrobić wiele rzeczy, poza jedną – nie da się go zniszczyć. Nie stoimy jednak na straconej pozycji. Szansą jest recykling.

Zdjęcie podczas run for the  oceans

adidas jest jednym ze współzałożycieli organizacji Parley for the Oceans. W roku 2015 na konferencji ONZ marka zaprezentowała buty, których cholewka została wyprodukowana z przędzy i włókien uzyskanych z recyklingu odpadów zebranych na terenach nadmorskich oraz nielegalnych głębinowych sieci rybackich. To był pierwszy krok. Obecnie Parley Plastic, czyli plastik zebrany w ramach czyszczenia plaż i nadbrzeży, wykorzystywany przy tworzeniu butów i odzieży z materiału Primeblue. W 2020 roku ponad połowa poliestru wykorzystywanego przez adidas, pochodziła z recyklingu. Do 2024 roku firma chce osiągnąć 100%.

Zdjęcie osób biorących udział w run for the oceans

Żeby jednak produkować rzeczy z recyklingu, najpierw trzeba zebrać plastik. Globalna inicjatywa Run For The Oceans odbędzie się w tym roku po raz czwarty. Dotychczas adidas i Parley zjednoczyli ponad 3 miliony biegaczek i biegaczy z całego świata, którzy przebiegli łącznie 25,5 miliona kilometrów i zebrali 2,5 miliona dolarów na walkę z plastikowymi odpadami oceanicznymi.

Uczestnicy Run of the oceans

W Polsce do wzięcia udziału zachęcają między innymi trenerzy adidas Runners Warsaw: Magdalena Kraszpulska, Khalil Griffin oraz Łukasz Oskierko. Członkowie społeczności adidas Runners Warsaw będą mogli wziąć udział w specjalnych sesjach treningowych, dedykowanych zwiększaniu liczby zarejestrowanych kilometrów. W ramach akcji odbędzie się m.in. plogging, czyli wspólny bieg połączony ze sprzątaniem brzegu Wisły. Szczegóły tych wydarzeń, jak również cały kalendarz treningów, odbywających się online i na żywo, dostępny jest na grupie adidas Runners Warsaw na Facebooku.


Połączmy siły i weźmy udział w „Run For The Oceans” pomiędzy 28 maja a 8 czerwca. Wystarczy się zapisać i zarejestrować swoje kilometry w aplikacji adidas Running. Każdy przebiegnięty kilometr to 10 plastikowych butelek mniej na plażach. Szczegóły na stronie wydarzenia: www.adidas.pl/runfortheoceans

Plakat wydarzenia Run for the oceans

Możliwość komentowania została wyłączona.