28 grudnia 2013 Redakcja Bieganie.pl Lifestyle

Rozwój konkurencji biegowych w ostatnich latach – 3000 m


Jak zmieniał się poziom poszczególnych konkurencji na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat? Postanowiliśmy to sprawdzić i pokazać Wam, która z nich zanotowała największy regres, a która największy – progres. Poprzednio analizowaliśmy dystanse sprinterskie i średnie. Teraz pora na 3000 m.

1.jpg
Bernard Lagat triumfuje w biegu na 3000 m podczas Halowych Mistrzostw Świata 2012 w Stambule

Z pewnością niejeden kibic lekkoatletyki zastanawiał się nad tym, która z konkurencji Królowej Sportu jest w tej chwili najlepsza, w której poziom był w tym roku najwyższy, a w której najniższy. Na te oraz na inne pytania próbujemy odpowiedzieć za pomocą statystyki.
W analizie uwzględniliśmy wyniki z 13 ostatnich sezonów (od 2001 do 2013 roku). Porównaliśmy najlepsze czasy w danym roku oraz średnie z 10 najlepszych rezultatów w każdej konkurencji w każdym sezonie (przy założeniu 1 wyniku na 1 zawodnika). Całość pokazaliśmy na wykresie.

3000m m

Komentarz

Bieg na 3000 m to konkurencja nieolimpijska. Oznacza to, że biegi na tym dystansie nie są rozgrywane na żadnych imprezach mistrzowskich z wyjątkiem hali i niektórych kategorii młodzieżowych. Mimo to najlepsi zawodnicy dość często sprawdzają się w tej konkurencji w swoich przygotowaniach do startów na 5000 i 10000 m, a także z racji obecności tego dystansu w programie Diamentowej Ligi.

Rekordzistą świata na 3000 m jest Daniel Komen (7:20.67). O zawodniku i jego treningu możecie przeczytać w naszym artykule: Daniel Komen – talent dany przez Boga. 

Rekord został ustanowiony w 1996 roku i od tamtej pory nikt nie był w stanie nawet go zaatakować. Wielu uważa go więc za najbardziej wyśrubowany rekord wśród mężczyzn. Czy to prawda możecie sprawdzić w innej naszej analizie: Który wynik w historii biegów jest najbardziej wyjątkowy, najbardziej genialny?

3000m w

Komentarz

Także wśród kobiet jednym z najbardziej wyśrubowanych rekordów świata jest rekord w biegu na 3000 m. Ustanowiony w 1993 roku przez Junxię Wang czas 8:06.11 jest absolutnie najlepszy (drugi wynik na listach to 8:12.18 Ynxii Qu, natomiast pierwszy wynik nie-Chinki to 8:21.42 Gabrieli Szabo). Towarzyszą mu jednak ciągłe spekulacje dotyczące okoliczności jego uzyskania. Osiągnięcia Wang Junxia podawane są w wątpliwość, podobnie jak wyniki innych chińskich biegaczek z tego okresu, bowiem w ciągu dwóch dni pięć chińskich biegaczek (Wang Junxia, Qu Yunxia, Zhang Linli, Ma Liyan oraz Zhang Lirong) osiągnęło rezultaty lepsze od poprzedniego rekordu świata Tatiany Kazankiny.

Obecnie najlepsze zawodniczki w tej konkurencji uzyskują wyniki w okolicach 8 minut i 30 sekund. 

*** Dane zaczerpnięto z serwisu All-Athletics.com