27 grudnia 2013 Redakcja Bieganie.pl Lifestyle

„Bezsenność w Auckland” – rekord świata w biegu bez snu


Jakie są granice ludzkiego organizmu? Ile jesteśmy w stanie przeżyć bez jedzenia, ile bez wody, a ile bez snu? W pewnym sensie odpowiedź na to ostatnie pytanie starała się uzyskać Kim Allan. Nowozelandka w niedzielę, 22 grudnia, ustanowiła rekord świata kobiet w biegu nieprzerywanym snem.

1.jpg
Kim Allan

O 100 km za mało

Kim Allan nietypowy rekord w biegu bez snu próbowała atakować już roku temu. Wówczas jednak przebiegła „jedynie” 385,8 km. Do rekordu Pam Reed ustanowionego w 2005 roku (486 km w nieco ponad 80 godzin) zabrakło jej ponad 100 km. 

Ponad 86 godzin biegu

Przed Świętami Bożego Narodzenia 48-letnia Nowozelandka ponownie przystąpiła do bicia rekordu. Tym razem z sukcesem. Przez cztery dni (dokładny czas to 86 godzin, 11 minut i 9 sekund) udało się jej pokonać równo 500 km. 

3.jpg
Kim Allan

Taki rezultat Allan zawdzięcza doświadczeniu nabytemu podczas biegów 24-godzinnych, choć zaznacza, że bieg bez snu był o wiele trudniejszy. Po jego zakończeniu palce u stóp miała pełne pęcherzy, opuchnięte stopy i kostki oraz obolałe nogi. Mimo to sama mówiła, że jest tylko trochę zmęczona. W rozmowie z lokalnymi dziennikarzami mówiła również, że ciężko jej uwierzyć w to co zrobiła. Gdy w internecie czytała o kobiecie, która poprawiła rekord świata, nie docierało do niej, że to ona.

Wyczyn dla innych

Rekordowy bieg miał charakter charytatywny. Kim Allan zbierała środki na rzecz fundacji New Zealand Spinal Trust zrzeszającej osoby z urazami rdzenia kręgowego oraz ich rodzin i opiekunów.

2.jpg
Kim Allan

Niesamowite, prawda?

Źródło: runnersworld.com, www.stuff.co.nz.