New Balance 1080v12
 
23 grudnia 2013 Redakcja Bieganie.pl Lifestyle

Rozwój konkurencji biegowych w ostatnich latach – 1500 m


Jak zmieniał się poziom poszczególnych konkurencji na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat? Postanowiliśmy to sprawdzić i pokazać Wam, która z nich zanotowała największy regres, a która największy – progres. Poprzednio analizowaliśmy dystanse sprinterskie i biegi na 800 m. Teraz pora na dystans 1500 m.

1.jpg

Asbel Kiprop podczas zwycięskich Mistrzostw Świata w Moskwie (2013)

Z pewnością niejeden kibic lekkoatletyki zastanawiał się nad tym, która z konkurencji Królowej Sportu jest w tej chwili najlepsza, w której poziom był w tym roku najwyższy, a w której najniższy. Na te oraz na inne pytania próbujemy odpowiedzieć za pomocą statystyki.
W analizie uwzględniliśmy wyniki z 13 ostatnich sezonów (od 2001 do 2013 roku). Porównaliśmy najlepsze czasy w danym roku oraz średnie z 10 najlepszych rezultatów w każdej konkurencji w każdym sezonie (przy założeniu 1 wyniku na 1 zawodnika). Całość pokazaliśmy na wykresie.

1500m m

Komentarz

Po zakończeniu kariery przez Hichama El Guerrouja (2004) i "przedłużeniu się" coraz starszego Bernarda Lagata można stwierdzić, że konkurencja biegu na 1500 metrów przeżyła wyraźny spadek jakościowy. Przez kilka ostatnich lat brakowało wyników na poziomie tych uzyskiwanych przez świetnego Marokańczyka i będącego tuż za nim Lagata. 

2.jpg

Sporym zaskoczeniem 2013 roku był znakomity wynik, na co dzień specjalizującego się w dłuższych dystansach, Mo Faraha. Brytyjczyk podczas Diamentowej Ligi w Monaco pobił rekord Europy rezultatem 3:28.81

Sytuacja zmieniła się w ostatnich dwóch sezonach. Duża zasługa w tym Asbela Kipropa, który wydaje się być obecnie liderem tej konkurencji. Do niego należą najlepsze wyniki z lat 2011 (3:30.46), 2012 (3:28.88) i 2013 (3:27.72). Zauważalny progres Kenijczyka oraz ostatnie wyniki – szczególnie ten najlepszy z Monako – dają nadzieję, na to, że 24-latek może jeszcze przez kilka lat stanowić o sile tej konkurencji. 

1500m w

Komentarz

Analiza najlepszych wyników w biegach kobiet na 1500 m jest trudna. Wszystko z uwagi na niepewność wielu wyników uzyskiwanych przez Chinki, Rosjanki i Turczynki przyłapanych bądź podejrzanych o stosowanie dopingu. 

Ostatnim takim przypadkiem jest Asli Cakir Alptekin – niespodziewana mistrzyni olimpijska z Londynu w biegu na 1500 m. Mająca na swoim koncie wpadkę dopingową Turczynka cały czas podejrzewana jest o kolejne stosowanie niedozwolonych środków, czego dowodem mają być wykryte nieprawidłowości w jej paszporcie biologicznym (przeczytaj: Mistrzyni olimpijska przyłapana na stosowaniu dopingu?).

Niedawno jednak Asli Cakir Alptekin z zarzutu stosowania dopingu została oczyszczona przez macierzystą federację i wciąż nie wiadomo czy zostanie zdyskwalifikowana (o tym może zadecydować Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie).

*** Dane zaczerpnięto z serwisu All-Athletics.com