Redakcja Bieganie.pl
Do napisania tego artykułu skłoniły mnie coraz częstsze informacje na temat osiągnięć dzieci startujących w biegach ulicznych. Nie wszystkie są szczególnie wartościowe, ale wszystkie rodzą kontrowersje, gdyż pokonywanie długich dystansów przez kilkuletnich biegaczy wydaje się po prostu nierozsądne.
5-latek rekordzista
Jednym z dzieciaków, o którym było ostatnio głośno jest Anthony Russo z New Jersey. 5-latek pokonał 9 listopada półmaraton w Trenton w czasie 2 godzin, 22 minut i 25 sekund, a dwa tygodnie później 5 km w Bridgewater w 26 minut i 43 sekundy. W obu wyścigach młody biegacz okazał się lepszy od dużo starszych zawodników.
Choć rekordy wśród tak młodych dzieci nie są oficjalnie notowane można przypuszczać, że uzyskany przez Anthonego czas na 5 km jest najlepszym wynikiem jaki kiedykolwiek uzyskał 5-latek, natomiast w półmaratonie na pewno najlepszy w USA. Czy sukcesy Russo sprawiają, że powinien on kontynuować swoją karierę? Co sądzą na ten temat rodzice chłopca?
– On może biegać tak dużo jak będzie chciał – mówi ojciec Anthonego. – Nie zmuszamy go do tego. Lubi to i ma dar. Jeżeli zabronilibyśmy mu biegać zrobilibyśmy mu krzywdę.
No właśnie. Co okazałoby się większą krzywdą? Zakazanie dziecku biegania długich dystansów czy pozwolenie mu na to? Póki co rodzice nie dostrzegają problemu. Konsultowali się w tej sprawie z pediatrą i lekarzami sportowymi, ci natomiast nie dostrzegli negatywnego wpływu biegania na rozwój chłopaka.
Wielkoduszna 6-latka
Kolejnym dzieckiem, które w ostatnim czasie zaskoczyło nas swoim wynikiem w półmaratonie jest 6-letnia Keelan Glass. Młoda Amerykanka 12 października pokonała półmaraton w Fairfield w czasie 2 godzin, 47 minut i 30 sekund i ustanowiła tym samym nieoficjalny rekord świata 6-latek. Jak się jednak okazuje dla Keelan rekord nie był ważny. Dziewczynka poprzez uczestnictwo w biegu chciała zebrać pieniądze na cel charytatywny!
Jej historia jest niezwykle interesująca, ale, podobnie jak w przypadku Anthonego, rodzi pytanie czy biegi długodystansowe są najlepszą formą aktywności dla tak młodych osób. Rodzice i lekarze na razie nie widzą przeciwwskazań. Przed biegiem Keelan była badana przez ortopedę, który stwierdził, że udział w półmaratonie jest dla niej bezpieczny.
Teraz Keelan Glass zastanawia się nad maratonem. Sama mówi, że chciałaby go pokonać w wieku 10 lat, choć jej matka jest innego zdania. Sądzi, że jej córka powinna być nieco starsza, a decyzja o starcie powinna być poprzedzona większą liczbą badań.
„Podoba mi się to i sprawia, że czuję się dobrze!”
Kate Peters – 8-letnia dziewczyna z Portland, to kolejny przypadek dziecka, które pokochało bieganie. Zaczęła biegać już w wieku 3 lat, a 4 lata później ukończyła swój pierwszy półmaraton. Jej obecny tygodniowy kilometraż wynosi ok. 20 mil, a liczba imprez biegowych, w których startuje w ciągu roku wynosi 15 (5 półmaratonów, jeden bieg na 15 km, pozostałe to wyścigi na 10 lub mniej kilometrów).
Pozostali
Podobnych przypadków jest bardzo wiele. Poza wspomnianymi dzieciakami, o których usłyszeliśmy w tym roku warto wspomnieć o innym młodym rekordziście – Budhim Singhu – najmłodszy maratończykiem świata.
Historia Budhii Singha nie przypomina żadnej z powyższych. Chłopak urodził się w biednej indyjskiej rodzinie, której nie było stać na jego utrzymanie. Z tego też powodu Budhia został sprzedany. Najpierw kupiony przez komiwojażera, a następnie przez Biranchię Dasa trafił do ośrodka judo, gdzie wychowywał się razem z innymi sierotami będącymi pod opieką Dasy, lokalnego trenera.
Pewnie nigdy nie usłyszelibyśmy o Singhu, gdyby nie to, że pewnego dnia został ukarany przez swojego opiekuna za pyskowanie. Karą miał być długi bieg, który jednak nie okazał się dla młodego chłopca wyzwaniem. Budhia potrafił biec nieustannie przez kilka godzin i to bez żadnego wysiłku. Niecodzienny talent chłopca szybko został dostrzeżony i wykorzystany przez trenera.
Chłopak zaczął startować w maratonach i dzięki temu stał się prawdopodobnie najmłodszym maratończykiem świata. W wieku 4 lat miał na swoim koncie aż 48 ukończonych biegów na dystansie 42 km oraz udział w wielu reklamach telewizyjnych. Sława sprawiła, że HBO i BBC Storyville nakręciły o nim pełnometrażowy film dokumentalny pt. Marathon Boy.
Wyczyny Budhii Singha budziły podziw, ale też sporo kontrowersji. Jego trener został oficjalnie oskarżony o zbytnie eksploatowanie organizmu młodego chłopaka i wykorzystywanie go do uzyskiwania znacznych korzyści majątkowych. Zarzuty udało mu się jednak obalić.
Mimo to na stronach Stowarzyszenia Statystyków Biegów Ulicznych (ARRS) znaleźć można kilka interesujących wyników, które można traktować jako rekordy świata w poszczególnych kategoriach wiekowych. Poniżej lista wybranych rekordów.
10 km chłopców
Maraton dziewcząt
W jakim wieku zacząć biegać długie dystanse?
Wszystkie powyższe wyniki wyglądają imponująco. Pytanie tylko czy ich uzyskanie nie kosztowało dzieci zbyt wiele? Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie jest chyba niemożliwe.
Wielu lekarzy, a także doświadczonych biegaczy twierdzi, że dziecko powinno zacząć biegać długie dystanse dopiero po zakończeniu wieku dojrzewania. Trudno jednak znaleźć badania potwierdzające te informacje.
Wydaje się, że jeżeli dziecko nie jest w żadnym stopniu zmuszane do biegania, a równocześnie jest aktywnie i uprawia inne sporty może biegać i nie martwić jego negatywnymi skutkami. Postaramy się to jednak dokładnie sprawdzić i przedstawić w odrębnym artykule.
Źródło: arrs.net, dailymail.co.uk, ktxs.com, oregonlive.com, runnersworld.com, wikipedia.org.