27 grudnia 2008 Redakcja Bieganie.pl Lifestyle

Jak się przygotować do biegowego sezonu narciarskiego


1007_423.jpg

Choć za oknami tego jeszcze nie widać, to zima niedawno się zaczęła. Letni sezon biegowy za nami, a duże grono biegaczy w tym czasie zmienia obuwie biegowe na narty. O bieganiu na nartach rozmawiamy z trzykrotną olimpijką – Dorotą Kwaśny-Lejawa..

Pani Dorota to czołowa biegaczka lat dziewięćdziesiątych, wielokrotna mistrzyni (15 złotych medali) i reprezentantka Polski, uczestniczka ZIO w Albertville (1992), Lillehammer (1994) i Nagano (1998). W sezonie letnim startując w biegach górskich kilkakrotnie stawała na najwyższym miejscu na podium.

Jarek Gniewek: Jak sobie narciarze biegowi radzą w takich warunkach jakie często mamy w naszym klimacie – brak śniegu, źle przygotowane trasy?

Dorota Kwaśny-Lejawa: Jeżeli chodzi o narciarzy biegowych czy biatlonistów wyczynowych to praktycznie w sezonie startowym są poza krajem, zazwyczaj zgrupowania odbywają się na lodowcu w Austrii, gdzie nie ma problemu z naturalnym śniegiem i świetnie przygotowanymi trasami. A u nas Mekką są Jakuszyce i Kubalonka. Zawodnicy, którzy nie mają możliwości takiego wyjazdu i gdy nie ma śniegu w tym czasie wykonują głownie biegowe crossy oraz korzystają z siłowni, gdzie mają do dyspozycji specjalne bieżnie imitujące bieg na nartach.

A latem czy biegacie bez nart? Jak wygląda taki trening?

Oczywiście, musimy trzymać formę przez cały rok. Okres marzec-kwiecień to czas rekonwalescencji, ale od maja wchodzi się w normalny cykl treningowy, gdzie dużo biegamy po górach z kijkami i korzystamy z siłowni, bo mocne ramiona są bardzo ważne przy odbiciu. Ważnym elementem doskonalenia techniki biegowej i siły są wieloskoki „boczne” przy treningu „pod łyżwę” i podbiegi wykonywane na długim kroku przy treningu „pod klasyk”.
Innym elementem treningu jest bieg na narto-rolkach czyli nartach na kółkach.

No właśnie, dobrze Ci szło w biegach górskich, wygrałaś kilka biegów i miałaś propozycje aby zostać biegaczką…

(śmiech) No tak, od dziecka lubiłam biegać. Startowałam w biegach na przełaj, w biegach ulicznych (np. Bieg Fiata- przyp.red.) i biegach górskich (np. Bieg na Żar, Bieg Magurki-przp.red.), ale starty te traktowałam treningowo. Kilku trenerów faktycznie składało mi propozycje, ale wybrałam narty.

A wracając do nart, jaki preferujesz styl – łyżwę czy klasyk?

Ze względu na fakt, że przy łyżwie ważna jest większa moc wybicia, wole klasyk, gdyż jestem typem biegacza wytrzymałościowego.

1007_2.jpg


Nigdy nie miałem biegówek na nogach. Jakie narty byś mi poleciła?

Narty dobiera się ze względu na wysokość: do klasyka są nieco dłuższe – powinny sięgać wyprostowanej dłoni, do stylu dowolnego w zależności od upodobań – na równo ze wzrostem lub nieco dłuższe. Kijki do klasyka długość pod pachę, a pod „łyżwę” do podbródka. Jeśli nie masz doświadczenia, poleciłabym Ci biegówki, które na ślizgu w strefie odbicia posiadają tzw. łuski, które „trzymają” na podbiegach i przy biegu w stylu klasycznym. Wtedy tez nie musisz martwic się o dobór specjalnych wosków. Jeśli wcześniej jeździłeś na rolkach albo łyżwach łatwiej na pewno będzie Ci się nauczyć biegać w stylu dowolnym, ale tego stylu używać możesz na dobrze ubitych trasach. Na początku tez lepiej zacznij od krótszych nart.

No właśnie, a smary?

Smarowanie nart przeznaczone jest już dla bardziej zaawansowanych biegaczy. Dla zawodników wyczynowych dobry zespół serwisowy to połowa sukcesu. Smary dobiera się ze względu na panujące warunki, temperaturę śniegu, specyfikę terenu. Każdy rodzaj wosku ma inną barwę, ale ogólnie możemy podzielić woski na te, które trzymają nartę – odrzutowe oraz te które pomagają przy ślizgu – poślizgowe.

1007_3.jpg


Dziękujemy za rozmowę. Poniżej przedstawiamy ciekawsze
propozycji imprez narciarskich w Polsce:


Bieg Piastów – Jakuszyce największy bieg w Polsce (6 tyś) organizowany od 76 roku data: Sobota – 07.03.2009 r.
Puchar Beskidów w biegach narciarskich 09-11.01.2009 Miejsce: trasy biegowe C.O.S. Istebna-Kubalonka,
Puchar Bieszczadów Ustrzyki dolne 16-18.01.2009
Bieg Sylwestrowy Zakopane 30.12.2008 (sprint)
Bieg Dudka – Radziechów 10.01.2009 zimowa edycja biegu organizowanego w latem przez bace Edwarda
XII BIEG IZERSKI (12 km) i VI BIEG RETRO (3,5 km) 21 marca 2009
zawodnicy startują w nartach drewnianych z wiązaniami
rzemeniowo-paskowymi oraz strojach z dawnej epoki
Bieg Podhalański Nowy Targ 8 luty 2009 r
Rajd Chłopski 31 styczeń 2009 Rajcza – trasa prowadzi przez tereny słowacko – polskie
Bieg Gwarków – Andrzejówka k.Wałbrzycha, 8.2.2009 – 30 edycja kultowego biegu

Możliwość komentowania została wyłączona.