Jak pokonać stres przed startem?
Jak skutecznie pokonać stres przed startem? Odpowiada Wojciech Herra, psycholog sportu.
Pytanie od biegacza:
Witam,
Zaczynam swoją przygodą z bieganiem (biegam od pół roku), teraz zapisuję się na swoje pierwsze zawody, zastanawiam się jak okiełznać adrenalinę i stres, kiedy stoi się na linii startu? Jak się skoncentrować? Jak przykuć stres, aby działał mobilizująco? Jestem podatna na takie emocje, więc obawiam się, że odczuję stres i napięcie z tłumu.
Pozdrawiam
Wiola
Odpowiedź Wojciecha Herry, psychologa:
Wiolu,
Gratuluję rozpoczętej przygody z bieganiem. Trzymam kciuki, aby ten półroczny romans przerodził się w stały związek i abyś pokochała bieganie na całe życie – oczywiście z wzajemnością 🙂
A jeśli chodzi o Twoje pytanie – stres i napięcie przedstartowe jest absolutnie naturalne. Powiem więcej… jest bardo pożądane. Emocje towarzyszące startowi w zawodach pomagają Tobie osiągnąć pełnię tak zwanej mobilizacji startowej, a tym samym osiągnąć maksymalnie dobry wynik. Co jednak zrobić, aby to pobudzenie nie było zbyt wysokie i aby „stres Cię nie zjadł”.
Po pierwsze w ramach rozgrzewki przedstartowej odciągnij emocje od startu. Jest na to kilka sposobów:
Zabawa – śmiech jest najsilniejszą emocją rozbrajającą zdenerwowanie. Nie da się jednocześnie śmiać i stresować. Dlatego podczas rozgrzewki zaproś znajomych do zabaw sportowych. Zabawa w berka, w polowanie na liska (kradzenie szarfy/chusty/szalika), czy inne wygłupy znane z wf’u w szkolenie doskonale nadają się do tego celu.
Muzyka – często obserwując zawodowych sportowców można zobaczyć jak zawodnicy przed ważnym startem pochłonięci się słuchaniem muzyki. Wystarczy, że puścisz sobie swoje ulubione kawałki, ta przy których najchętniej tańczysz śpiewając i ruszysz na rozgrzewkę. Biegnij rytmicznie – prawie tańcząc i nuć sobie słowa piosenki.
Powyższe techniki to proste sposoby odwrócenia bieguna emocji i zamiast ”napinać się” przed startem rozluźniasz głowę.
Drugim ważnym elementem jest na który warto zwrócić uwagę jest sam start. Po przekroczeniu linii startu skup się na swoim ciele. Na pierwszym kilometrze skup się, aby pobiec swoim tempem. Wprowadź się w swój rytm biegowy. Nie patrz jak biegną inni, tylko myśl o sobie – to pomaga obniżyć napięcie startowe.
Ostatnim elementem, który pomaga obniżyć stres jest przygotowanie do startu. Przed startem sprawdź dokładnie trasę. Jeśli masz taką możliwość przebiegnij trasę przed zawodami lub przejedź ją na rowerze. Znajomość trasy sprawia, że mamy poczucie kontroli nad nią – a to nas uspokaja.
Życzę udanego debiutu.
Pozdrawiam,
Wojtek Herra