New Balance 1080v12
 
29 lutego 2012 Redakcja Bieganie.pl Lifestyle

Crossfit vs Bieganie – 12minutowy pojedynek w sobotę 3 marca


pojedynek plakatWielki skandal na spotkaniu prasowym Reebok Crossfit! W trakcie prezentacji doszło do utarczki słownej pomiędzy Redaktorem Naczelnym Bieganie.pl a czołowym trenerem Crossfit w Polsce. Wygląda na to, że na słowach się nie skończy i dojdzie do czynów. W najbliższą sobotę o godzinie 9:00 zapowiada się pojedynek. Panowie umówili się na test Coopera, miejscem ich spotkania będzie warszawski stadion Agrykola, przy ul. Myśliwieckiej, zaczynają o godzinie 9:00.

Ale zacznijmy od początku.

28 lutego odbyła się w Warszawie prezentacja koncepcji Reebok Crossfit. Crossfit wyrósł z klubów fitness, to zespół różnych ćwiczeń, który wyewoluował w USA w tym momencie do tak dużych rozmiarów, że organizowane są olbrzymie zawody, gdzie tłumy zawodników i kibiców są czasem tak duże, że można pozazdrościć. Crossfit jest dosyć demokratyczny – w 2011 ponad 26 000 sportowców z całego świata uczestniczyło w eliminacjach do zawodów CrossFit Games. Po raz pierwszy zawodnicy mogli umieścić filmiki z programami ćwiczeń na stronie internetowej. Po zakończonej rywalizacji w ramach 17 zawodów regionalnych, 50 kobiet, mężczyzn i zespołów walczyło o milion dolarów i tytuł osoby o najlepszej sprawności fizycznej na świecie. Finał rozegrał się w Los Angeles w dniach 29-31 lipca 2011 roku. Annie Thorisdottir została uhonorowana tytułem kobiety o najlepszej kondycji, a Rich Froning Jr. zdobył tytuł najsprawniejszego mężczyzny.

Momentami, osoba patrząca na zawody po raz pierwszy, może uznać, że są to po prostu zawody StrongManów. Jednak tak nie jest. Bardzo ważnym elementem treningów i zawodów Crossfit jest wytrzymałość.

reebokcrossfit

W trakcie prezentacji, trener Crossfit Bartłomiej Macek, opowiadał o zaletach a czasem przewagach Crossfit nad innymi dyscyplinami, stwierdził między innymi, że Crossfit jest najbardziej uniwersalną dyscypliną, i że gdyby chcieć zestawić ogólną sprawność zwycięzcy zawodów IronMan na Hawajach Craiga Alexandra ze sprawnością zwycięzcy Crossfit Games Richem Froningiem to przewaga byłaby po stronie tego drugiego, że Crossfit jak żadna inna dyscyplina daje ogólny rozwój i podstawy dla wszelkich innych dyscyplin. W tym momencie obecny na sali Adam Klein, Redaktor Naczelny Bieganie.pl nie wytrzymał. Nie doszło na szczęście do przepychanki (choć tutaj szanse Naczelnego nie byłyby duże) ale  zaproponował trenerowi Mackowi sprawdzian.

Adam Klein: Uznałem, że skoro Pan Bartek mówi, że jest to tak uniwersalna dyscyplina, przygotowująca do każdego sportu to spróbujmy zrobić test – standardowy test Coopera, zobaczymy na jakim poziomie znajduje się trener Crossfit. Od razu powiem, że ja z nim na pewno w zadaniach z Crossfit nie miałbym żadnych szans. Zobaczymy, czy lepiej będzie w bieganiu.

Pan Macek zaproszenie na pojedynek przyjął.

Oczywiście wystartuję razem z nim – powiedział Klein

Zawodnicy umówili się na sobotę, 3 marca 2012 roku (w dzień po 44 urodzinach Red.Nacz) na stadionie Agrykola przy ulicy Myśliwieckiej  na godzinę 9:00. Kibice lub inni uczestnicy są oczywiście mile widziani.

Poniżej przykład z klasycznych zawodów Crossfit.